Zincirlerimiz derimizin altına takılıyor

Sınıflı toplumların sonuncusu olan kapitalist toplumun üretici sınıfı insanlığını korumaya çalışıyor. İngiltere merkezli RFID çip üreticisi BioTeq şimdiye kadar 150 işçinin vücuduna, evcil hayvanlara takılana benzeyen pirinç tanesi büyüklüğünde çip yerleştirdi.

İngiltere’nin İşçi Sendikaları Federasyonu (TUC) ise ‘şirketlerin çalışanlara çip taktırması uygulamasının yayılmasından endişe duyduğunu’ açıkladı.

The Guardian’ın haberine göre şirket insan onurunu zedeleyici bu teknolojiyi İspanya, Fransa, Almanya, Japonya ve Çin’e de taşımış durumda.

‘İşverenler çalışanların mahremiyetini hiçe sayıyor’

TUC’un genel sekreteri Frances O’Grady de çalışanların şimdiden çip takmaya zorlanabileceği endişesini yaşamaya başladığına dikkat çekti: “Bazı işverenler, çalışanların mahremiyet haklarını hiçe sayarak teknoloji yoluyla mikro yönetim peşinde koşuyor.”

O’Grady, mikroçiplerle, patronların çalışanlar üzerinde daha fazla güç ve denetim elde edeceğini belirterek “İşverenleri bundan uzak durmaya çağırıyoruz” dedi.

Kapitalizm çürümüştür; bir sureti IŞİD’in kurduğu köle pazarları ise diğer sureti ‘modern’ barbarlığın merkezi emperyalist ülkelerdir.