Zeytin ağaçları için direnen köylüler: Telafisi olmaz

Gülpınar’a yapılacak jeotermal enerji santralına karşı hukuk mücadelesini sürdüren köylüler uyarıyor: Telafisi olmaz.

Çanakkale Ayvacık’a bağlı Gülpınar’da kurulmak istenen Jeotermal Enerji Santralı için bölgedeki zeytinliklerin kesilmesinin ardından bölge sakinleri alanı korumak için hukuk mücadelesini sürdürüyor. Yoğun zeytincilik ve tarım yapılan bölgede mahkeme en son ek bilirkişi raporu talep etti. Ancak köylüler bu projenin bölgelerine şimdiden zarar verdiğini belirterek “Telafisi olmayan zararlar doğuracak” diyor.

Pınarkale Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ, Gülpınar’da yapılması planlanan 7 sondaj arama faaliyet raporunu Çanakkale Valiliği’ne sunmuş, Proje Tanıtım Dosyası incelenerek 26 Mayıs 2017’de “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı alınmıştı. Proje çalışmalarıyla zeytinlik alanların yok edeceğini belirten bölge sakinleri Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği aracılığıyla Çanakkale İdare Mahkemesi’ne suç duyurunda bulunarak, zeytin yasasına rağmen verilen “ÇED Raporu Gerekli Değildir” kararının iptalini istemişti.

‘İptal edilmeli’

Mahkeme 30 Temmuz’da proje alanında bulunan zeytinlikler, tarım arazileri, yerleşim yerleri, çevredeki bitki örtüsü, doğal yaşam ve orman alanlarının nasıl etkileneceğine ilişkin kapsamlı bir ek bilirkişi raporu hazırlanmasını istedi. Bölge sakinlerinden avukat Ali Furkan Oğuz, çalışmalar ilk yapıldığında onlarca zeytin ağacının kesildiğini belirterek “Halkın direnişi sayesinde şirket çalışmalarını dava açılmadan önce durdurmuştu. Çanakkale İdare Mahkemesi’nden de “telafisi imkânsız sonuçların oluşmaması adına” yürütmenin durdurulması kararı verilmesini bekledik fakat bu talebimiz reddedildi. Proje iptal edilmeli, yoksa bölgemiz zarar görecek” dedi.