YSK KHK’li başkanlara mazbata vermeyecek, HDP’den tepki: İrade gaspı!

YSK, KHK’yle ihraç edilip belediye başkanı seçilenlere mazbata verilmemesini kararlaştırdı. Mazbatalar ikinci sıradaki adaylara verilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), KHK ile ihraç edilip belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine karar verdi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre YSK, seçimleri kazanan, ancak KHK ile kamudaki görevinden ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmeyen başkanlarla ilgili kararını verdi.

Seçimleri kazanan ve KHK’yle ihraç edilenler mazbata alamayacak. Bu adayların kazandıkları yerlerde seçimi ikinci sırada bitiren isimlere mazbata verilecek.

HDP’den YSK’nin kararına tepki: İrade gaspı

HDP, YSK’nin KHK ile ihraç edilenlere mazbata verilmemesi kararına tepki gösterdi. Diyarbakır’da yarın, Bağlar Belediyesi önünde karar protesto edilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), KHK’yle ihraç edilip belediye başkanı seçilenlere mazbata verilmemesini kararlaştırdı. Karara göre mazbatalar ikinci sıradaki adaylara verilecek.
YSK’nin kararına ilk tepki HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’ndan geldi.

HDP, yarın Bağlar Belediyesi’nin önünde basın açıklaması yaparak YSK’nin kararını protesto edecek. Yarın saat 12.00’de yapılacak açıklamaya belediye başkanları ve milletvekilleri katılacak.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yarın saat 12.00’da, yerel seçimlerde %70 üzerinde oy alarak seçilen Belediye Eşbaşkanlarımız ve vekillerimiz ile birlikte ‘İrade Gaspı’na’ yönelik Bağlar Belediyesi önünde basın açıklaması yapılacaktır” denildi.

Bağlar Belediye Başkanı seçilen Zeyyat Ceylan, 29 Ekim 2016’da çıkan 675 nolu KHK ile öğretmenlikten ihraç edilmişti. 31 Mart seçiminde Bağlar Belediyesi Eşbaşkan adayı olan Ceylan, yüzde 70.34 oy almıştı. Seçimde ikinci sırada yer alan AK Partili Hüseyin Beyoğlu ise yüzde 25.46 oy alabilmişti.

Beyoğlu, seçimden sonra YSK’ye başvurmuş, Zeyyat Ceylan’ın KHK ile ihraç edildiğini ve mazbatanın ikinci sırada bulunan kendisine verilmesini talep etmişti.