Yeni havalimanı en az 52 işçinin cenazesi üzerine yükseldi

CHP’li Ali Şeker’in Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapmış olduğu bilgi edinme başvurusuna verilen yanıtlara göre, 3. Havalimanı inşaatında en az 52 iş kazası ölümle sonuçlandı. 

 CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Ekim ayında inşaat alanında kimliği belirsiz bir işçinin cesedinin rögar içerisinde bulunması sonrası konuyu tekrar meclis gündemine taşımıştı. Şeker tarafından CİMER üzerinden yapılan bilgi edinme başvurusuna, Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından verilen yanıta göre 2013 – 2018 yılları arasında İstanbul Havalimanı inşaatında toplam 52 ölümlü iş kazası yaşandı.

İşçiler çalışma koşullarına isyan etmişti

Yeni havalimanı şantiyesinde çalışan işçiler çalışma koşullarına, yaşanan işçi katliamına isyan etmiş, yaptıkları eylem ses getirmişti. Sonrasında kapıları kırılarak yüzlercesi gözaltına alınmıştı. Aralarında Dev-Yapı-İş sendikası genel başkanı Özgür Karabulut’un da bulunduğu 27 işçi ise hak arama eyleminden dolayı tutuklanmıştı.

Suçun itirafı; ya ceza?

CİMER Şeker’in sorusuna verdiği cevapla, ortada bir cinayeti hatta ölen kişi sayısından dolayı bir katliamın yaşandığını kabul etmiş oldu. Bu aynı zamanda ortada suçun ve suçluların olduğunun da göstergesi.

Ortada bir suç varsa bunun bir cezasının da olması gerekir. Bu büyük günahın, bu büyük suçun cezasını kim çekti? Bu sorunun bir cevabı var mı?