Yalova’ya ‘DEV’ tesis:193 bin liralık tuvalet törenle açıldı!

Yalova’da ülke ekonomisine ve vatandaşlara hizmette önemli katkılar sağlayacak bir tesisin açılışı yapıldı. 193 bin liraya mal edilen tuvalet, belediye başkanı, Güney Kore İstanbul başkonsolosu ve Dünya Tuvalet Birliği (WTA) başkanının katıldığı bir törenle açıldı.

Tuvaletin alanı ferah; 41 metrekare. İçerisinde kadın, erkek ve engelli olmak üzere üç ayrı bölüm ve bebek bakım odası var imiş.

Törende konuşan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, tuvaletin siyasi malzeme yapılarak eleştiri konusu yapılmasını kınadı.

TEKLİF GÜNEY KORE’DEN

DHA’nın haberine göre Yalova Belediyesi ile Güney Kore’nin Suwan Belediyesi kardeş şehir. Teklif, Yalova’yı geçen yıl ziyaret eden Suwon Belediye Başkanı’ndan gelmiş.

‘TEMİZLİK İMANDAN GELİR’

Açılış töreninde konuşan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “Bu umumi tuvaleti sevgili vatandaşlarımız gerektiği gibi eve verilmiş bir hediye gibi kullanırlar. Sonuçta Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ve bizde ‘Temizlik imandan gelir’ diye bir sözümüz var. Bu sözü aklımıza getirerek bu tuvaleti kullanırız” dedi.

WTA Genel Sekreteri Young Checl Kim, “Bugün burada Suwon, Yalova ve WTA işbirliği ile yapılan umumi tuvaletin açılışında sizlerle beraber olmaktan onur duyuyorum…” diye konuşurken, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Keewon Hong da işbirliği sonucu açılan tuvaletin her iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sunacağına inandığını dile getirdi.

İşçi Gazetesi