Veysel Atılgan’ın ailesi yazdı: Kahvaltılarımız hâlâ 6 kişilik

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 9 yaşındaki Veysel Atılgan’ın annesi ve ablaları, yazdıkları şiir ve mektubu Evrensel ile paylaştı.

Canım Babamız, Canım Kardeşimiz

Mektupta duygularımızı ifade etmek ne kadar zor olsa da, sizleri çok özledik. Beden olarak burada olamasanız da günün her saniyesinde yanımızda olduğunuzu biliyoruz. Zannetmeyin ki artık kahvaltılar 4 kişilik. Hâlâ 6 kişi olarak aynı masadayız ve hep aynı kalacak. Meraklı babamız, artık günde 3-4 kez arayamıyorsunuz bizleri, unuttuk mu sandın acaba? “Neredesiniz kızım”, “Ne yediniz bugün”, “Nasıl geçti günün” “Kaç tane askerin var” “Ne yemek var bugün Nezahat”… Merak etme sakın oralarda, içten içe yanıtlıyoruz hepsini.

Veyselimiz haylazlıklarını kime yapıyorsun bakalım orada? Ne çok arkadaş edinmişsindir şimdi. Çikolata var mıdır ki, sen yemeden duramazsın. Haykırırsın “Anneee, çikolata krizim tuttu.” Yabancılık çekmemişsindir sen, ne de olsa herkesten güçlü baban yanında. Eminim başını göbeğine yaslayarak uyuyorsundur orada da.

Ne çok anı biriktirmişiz. Ne zor şeymiş anılara sığınmak, hasret gidermeye çalışmak. Ne çok şey yarım kaldı öyle değil mi? Mezuniyet törenleri, düğünler, Veysel’in dayı olma hayalleri ve daha buraya sığdıramayacağımız birçok anı.

Ne güzel demiş Nâzım Hikmet;

“Düşmezse düşmesin
Yakamızdan ölüm
Bizim de üstümüze
Güneş doğacak
Gülüm
Gülüş
Gülüşüne bir kurşun
Sıksa da gülüm
Unutma ki umuda
Kurşun İşlemez
Gülüm”

Ne mutlu ki bize barışı bedeninden yüce tutan adamın, ne mutlu ki barışı gözleriyle dünyaya anlatan çocuğun ailesiyiz.