Venezuelalı askerler, sınır kontrol noktasına yönelik silahlı saldırıyı püskürttü

Venezuela ordusundan yapılan açıklamada, silahlı bir grubun Venezuela Ulusal Muhafızları’nın Kolombiya sınırındaki kontrol noktasına saldırı düzenlediğini bildirildi. Saldırının püskürtüldüğü öğrenildi.

Venezuela ordusu, 60 kişilik silahlı bir grubun Venezuela Ulusal Muhafızları’nın Kolombiya sınırındaki kontrol noktasına düzenlediği saldırının püskürtüldüğünü açıkladı.

Açıklamada, “İyi silahlanmış 60’tan fazla kişi, Tachira eyaleti ile Kolombiya arasındaki Mulata sınır kontrol noktasında el bombalarıyla saldırdı” ifadelerine yer verildi. Saldırının sabah saatlerinde gerçekleştiği kaydedildi.

Merkezi yönetim tarafından Tachira eyaletinin ‘koruyucusu’ görevine atanan Freddy Bernal, olay yerine yetişen 20 askerlik bir ekibin saldırının püskürtülmesine yardım ettiğini belirtti.

‘İnsani yardım görünümlü provokasyon’

Venezuela’da ABD işbirlikçisi muhalefet, 23 Şubat’ı, Venezuelalı hükümet yetkililerinin kesinlikle kabul etmediği ‘insani yardımların’ ülkeye giriş tarihi olarak vermişti. Hükümet kanadıysa, ülkede insani kriz olmadığını ve insani yardım sağlama girişimlerinin provokasyon olduğunu belirtmişti.

Dün Kolombiya tarafından üç kamyon Venezuela sınırına doğru ilerlemiş, bunlardan ikisi yakılmıştı. ABD ve muhalefet, kamyonların Venezüella milis güçleri tarafından yakıldığını iddia etmişti.

Venezuela krizi

Venezuela’da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, ABD’nin bizzat yönlendirmesi ile kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

25.02.2019

Kaynak: Sputnik