Venezuela’da Bolivarcı halk, yürüyüş yapacak

Venezuela’da iktidardaki Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi’nin (PSUV)  çağrısıyla halk, başkent Caracas’ta ‘Devrimcilerin Büyük Zafer Yürüyüşü’ şiarı ile sokağa çıkacak. Kendini geçici devlet başkanı ilan eden ABD kuklası Juan Guaido ve Amerikancı muhalefetin diğer temsilcileri ise taraftarları ile ‘mahallelerde’ meclis toplantıları yapacak.

İki aydan fazla süredir ABD emperyalizminin teşvik ve desteği ile Boşlivarcı Devrime karşı başlatılan saldırı ile ciddi bir siyasi bunalım yaşanan Venezuela’da, ABD’nin desteğini alan ve taraftarlarını sokakta tutmaya çalışan Amerikancı muhalefete karşı iktidar da halkı farklı isimlerle organize ettiği etkinliklerle sokakta tutmayı sürdürüyor.

Başkent Caracas’ta bugün, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun başkanlığını yaptığı PSUV mensupları, ülkeyi neredeyse bir hafta elektriksiz bırakan ve hükümet tarafından sabotaj olarak değerlendirilen kesinti karşısında devletin kazandığı zaferi kutlamak için yürüyecek.

Kent merkezindeki Libertador Bulvarı’nda başlayacak “Devrimcilerin Büyük Zafer Yürüyüşü” devlet başkanlığı sarayı Miraflores’de sona erecek.

Guaido, ‘mahalle meclisleri’ni topluyor

ABD başta olmak üzere birçok Batı ve Latin Amerika ülkesinin desteğini alan ve orduya, Devlet Başkanı Maduro’yu desteklemekten vazgeçmesi çağrısı yapan Guaido ise Caracas’ın farklı noktalarında ‘mahalle meclisleri’ düzenleyeceklerini duyurdu.

Son sokak gösterilerine katılımın azaldığını gören Guaido, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla, Devlet Başkanı Maduro’yu devirebilmek için sokakta kalmaları gerektiğini hatırlattı.