Venezuela ordusundan Kolombiya sınırına askeri yığınak

Venezüella ordusunun, içlerinde ABD’den gönderilen insani yardımların olduğu söylenen konvoyların ülkeye sokulmaması için kapatılan Kolombiya sınırına asker konuşlandırmak için emir aldığı belirtildi.

Venezüella Silahlı Güçlerinin Stratejik Operasyon Komutanlığı’ndan yapılan bir Twitter açıklamasında, “Başkomutan Nicolas Maduro’nun talimatları doğrultusunda kumandanımız Remigio Ceballos, halkın huzur ve güvenliğinin korunması için silahlı güçlere Kolombiya sınırına asker konuşlandırılması emrini verdi” denildi.

Komutanlık’ın başka bir Twitter mesajındaysa “Burada kimse teslim olmuyor, kimse yorulmuyor, teslim olmak hainliktir” ifadelerine yer verildi.

​Asker konuşlandırılacak olması, Venezüella hükümetinin Kolombiya sınırını kapatma kararı almasını izliyor.

Kolombiya sınırına ABD’den insani yardım getiren bir konvoyun ulaşması bekleniyordu. ABD’nin korsan devlet başkanı Juan Guaido’nun başını çektiği ABD yanlısı sağcılar ‘yardımların’ Venezüella’ya ulaştırılmasında ısrarcı.

Venezüella lideri Nicolas Maduro, insani yardımların ülkeye ulaştırılmasının ABD’nin işgal stratejisinin bir parçası olduğunu ve buna izin vermeyeceğini söylüyor.

Aynı nedenle Venezülla’da Brezilya sınırının da kapatılması kararlaştırılmıştı.