Venezuela, Kolombiya sınırını kapattı

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, “Kolombiya hükümetinden gelen Venezuela’nın egemenliği ve ülkedeki barışa karşı ciddi ve yasa dışı tehditleri” gerekçe göstererek iki ülke arasındaki üç geçişin geçici olarak kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Hükümetin Kolombiya sınırını kapatma kararı, muhalefetin ülkeye “insani yardım” getirmek için verdiği 23 Şubat öncesi alındı. Venezuela, daha önce de Brezilya ile olan sınırın kapatılmasına karar vermişti.

Maduro: şova izin vermeyeceğiz

Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranını yaşayan Venezuela’da “insani kriz ve yardım” tartışmaları, ABD destekli muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliğin en önemli noktalarından birini oluşturuyor. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “yardım” tartışmalarının, “ABD’nin işgal stratejisinin bir parçası” olduğunu ve “bu şova izin vermeyeceğini” söylüyor.

Ordu, Maduro’nun talimatı doğrultusunda sınırı kapatırken, muhalefetin Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentinde bekletilen paketleri, 23 Şubat’ta ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.

Ülkesinde, İşçi, köylü, öğrenci liderlerini sokak ortasında infaz eden, uyuşturucu mafyasının cirit attığı, tam bir çete organizasyonu olan ve bu özellikleri ile doğal olarak ABD’nin bölgedeki işbirlikçilerinden olan Kolombiya Devletinin Başkanı Ivan Duque, katıldığı Dünya Ekonomik Forumu’nda, “Kolombiya, Venezuela halkının diktatörlükten kurtulması için Juan Guaido’yu Venezuela’nın devlet başkanı olarak tanıyor ve demokratik geçişi destekliyor.” İfadelerini kullandı!