Venezuela Başkan Yardımcısı Rodriguez: Elektrik üretim sistemine siber saldırıda bulunuldu

80’li yıllar boyunca, Nikaragua’da Sandinistlere karşı, Honduras’tan paramiliter güçlerle katliamlar yapan, üretimi felç ederek Sandinistleri destekleyen halkı yıldırma taktikleri izleyen ABD, Venezuela’da kuklaları ve işbirlikçi burjuvaları eli ile halkı yıldırmak için sabotajlar düzenliyor.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez ülkeyi saatlerdir elektriksiz ve iletişimsiz bırakan kesintinin bir sabotajdan kaynaklandığını belirtti.

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Rodriguez, ülkede yaşanan elektrik kesintilerinin sabotajdan kaynaklandığını ifade ederek, ülkenin doğusundaki “Guri elektrik üretim merkezinin beynine siber ve teknik bir saldırı gerçekleştirildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Saldırı ile Venezuela’yı birkaç gün elektriksiz bırakarak bir karışıklık çıkarılmasının amaçlandığını vurgulayan Rodriguez, sabotajdan kısa süre sonra gerçekleştirilen müdahale ile ülkenin doğusundaki 4 eyalete yeniden elektrik hizmeti sağlandığını duyurdu.

“Venezuela halkını sükunetlerini korumaya ve evlerinde kalmaya çağırıyorum.” diyen Rodriguez, elektrik hizmeti yeniden tüm ülkede sağlanana kadar Venezüellalıların dışarı çıkmamasını istedi.

ABD’li Senatör Marco Rubio’yu işaret etti

Rodriguez, ayrıca ABD’li Senatör Marco Rubio’nun Venezuela’daki elektrik kesintisinden 3 dakika sonra sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak olayı duyurmasına ve hükümeti hedef almasına dikkati çekti.

Maduro’dan birlik çağrısı

Ülkesindeki siyasi kriz nedeniyle zor günler geçiren Devlet Başkanı Nicolas Maduro da ortaya çıkan bu problem karşısında Venezuelalılardan birlik olmalarını istedi.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Maduro, “ABD emperyalizminin bizim halkımıza karşı devreye aldığı elektrik savaşı bertaraf edilecek. Hiçbir şey ve hiç kimse Bolivar’ın Chavez’in halkını yenemez.” ifadelerini kullandı ve vatandaşlarından en üst düzey birlik sağlamalarını talep etti.

Guaido sabotajı üstlendi: “Elektrikler Maduro gittiğinde gelecek”…

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ABD kuklası Juan Guaido, yaptığı açıklama ile kesintinin kaynağının sabotaj olduğunu teyit etmiş oldu.

ABD başta olmak üzere birçok batı ve Latin Amerika ülkesinin desteğini alan Guaido ise konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hükümeti hedef aldı.

“Venezuela çok iyi biliyor ki devlet başkanlığı gaspı sona erdiğinde elektrik gelecek. İlerlemeye devam.” ifadelerini kullanan Guaido, ülke dışına çıktığında ziyaret ettiği Kolombiya, Brezilya, Arjantin, Paraguay ve Ekvador’da “bu krize” karşı önlemleri konuştuklarını aktardı.

Guiado,şunları paylaştı: “Şimdi yemek yapması gereken bir anneye, makinaya bağlı bir hastaya, çalışması gereken bir işçiye güçlü ama elektriksiz bir ülkede yaşadığımız nasıl söylenecek? İlerlemenin önündeki engelleri gösterilerle yeneceğiz. Cumartesi sokakta görüşürüz.”