Ümraniye’de istinat duvarı çöktü

İstanbul’un Ümraniye ilçesinde yapımı devam eden bir inşaatın istinat duvarı çöktü. Bazı araçlar inşaat çukuruna düştü. Politeknik, son dönemlerde yaşanan iksa/zemin göçüklerinin yanlış tasarlanan ve denetlenmeyen iksa projelerinden kaynaklandığını açıkladı.

İstanbul’da geçtiğimiz hafta yoğun yağış sonrası yaşanan toprak kayması nedeniyle 24 Temmuz’da Beyoğlu Sütlüce’deki bir bina, 28 Temmuz’da da Sancaktepe’deki bir okulun duvarı çökmüştü.

Habertürk’ün haberine göre, Fatih Sultan Mehmet Sanayi Sitesi’nde yapımı devam eden bir inşaatın istinat duvarı henüz belirlenemeyen nedenle çöktü. Bazı araçlar, çökme nedeniyle oluşan çukura düştü.

Olayın haber verilmesi üzerine bölgeye polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildiği ve oluşan çukura düşen park halindeki üç aracı kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Politeknik: “Zemin etütleri sağlıksız, imalatlar yetersiz”

Ümraniye’deki çökmenin ardından Politeknik, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda, son dönemlerde yaşanan iksa/zemin göçüklerinin yanlış tasarlanan ve denetlenmeyen iksa projelerinden kaynaklandığını belirtti.

Zemin etütlerinin sağlıksız, imalatların yetersiz olduğunu belirten Politeknik, “Son dönemlerde yaşanan istinat ve iksa duvarı göçükleri sağlıklı zemin etütlerinin yapılmadığı, iksa duvarı yük hesaplarının yanlış yapıldığı ve duvar imalatlarının zemin mühendisliği ilkeleri göz ardı edilerek yapıldığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.