Ukrayna’ya ait 3 askeri gemi Rusya’nın sınır çizgisini geçti

Sputnik’in haberine göre Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) Kırım Sınır Birlikleri İdaresi’nden yapılan açıklamada, Ukrayna Donanması’na ait 3 geminin Rusya’nın sınır çizgisini geçerek Kerç boğazı istikametinde ilerlediği bildirildi.

İdarenin basın dairesi üzerinden yaptığı açıklamaya göre, gemiler sabah saat 7.00’de Rus ulusal sularına girerek, Birleşmiş Milletler’in (BM) 2 Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni ihlal etti.

Mevcut uygulamaya göre gemilerin, Kerç liman kaptanının onayladığı grafiğe uygun olarak Kerç boğazında hareket etme ve demirleme hakkı bulunuyor. Ancak Kiev, gemilerin Kerç boğazından geçeceğine dair herhangi bir başvuruda bulunmadı, gemilerse geçiş grafiğinde yer almıyor.

Rusya: Ukrayna, Donbass’ta kimyasal saldırı provokasyonu hazırlıkları yapıyor

Rusya’nın Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi Aleksandr Lukaşeviç, Ukrayna ordusunun Donbass’ta kimyasal saldırı provokasyonu hazırlığı içinde olduğunu belirtti.

AGİT Özel Konsey toplantısında konuşan Lukaşeviç, “Ukrayna ordusunun kimyasal silah kullanarak ve yabancı gizli servislerinin katılımıyla provokasyon hazırlığı içinde olduğu yönünde bilgi geldi” dedi.

Ukrayna ordusunun Donbass’taki cephe hattına Buk ve S-300 hava savunma füze sistemleri ile Grad ve Uragan çok namlulu roketatar sistemlerini konuşlandırdığını ve tampon bölgelere askerlerini yerleştirdiğini hatırlatan Lukaşeviç, sivil yerleşimlere yönelik saldırıların da yoğunlaştığını kaydetti.

Ukraynalı denizci Rus gemilere ateş açma emrini ifşa etti

Ukrayna haber portalı Informator, Artemenko’nun ailesinden aldığı bilgiye dayandırdığı haberinde, geçtiğimiz hafta sonu Karadeniz’de Rusya karasularında provokasyon yapma görevini alan Ukraynalı askerlerin denize çıkmadan önce cep telefonlarına el konulduğunu ve yakınlarına herhangi bilgi vermeleri yasaklandığını aktardı. Ancak Artemenko’nun emre uymayarak operasyonla ilgili detayları ailesine ifşa ettiği ortaya çıktı.

Artemenko’nun ailesinden bir kişi, “Dediler ki, eğer ateş açarlarsa ve yolunuzu keserlerse durmayın ve ateşle yanıt verin” dedi.

Yakubov: Ukrayna güçleri her an savaşı sıçratabilir

DPR Kontrol ve koordinasyon merkezi(JCCC) Donetsk ofisi yöneticisi Ruslan Yakubov Donetsk Haber Ajansına yaptığı açıklamada Ukrayna silahlı güçlerinin savaşı büyütebileceğini belirtti.

Kiev saldırılarının ciddi oranda arttığını belirten Yakubov ağır silah kullanımının da arttığını belirtti.

BMGK, Kerç Boğazı’ndaki durumu görüşmek istemedi

BMGK’ya kasım ayında başkanlık eden Çin Temsilcisi, “Teklifin görüşmeye alınmasına karşı 7 üye oy kullandı, 4 üye ‘evet’ oyu kullandı, 4 üye daha çekimser kaldı. Teklif kabul edilmedi” dedi.

Daha önce Rusya, ‘uluslararası barış ve güvenliğin sürdürülmesi’ maddesiyle ilgili acil toplantı talebinde bulunmuştu.

Rusya’nın BM Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, Ukrayna yönetiminin, ABD’nin desteğiyle son birkaç aydır Azak Denizi’nin silahlandırılması konusunu ısrarla körüklediğini dile getirmişti.

BM’den Rusya ile Ukrayna’ya itidal çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz’de Rusya ile Ukrayna arasında artan gerginliğin endişe verici olduğunu belirterek, taraflara maksimum itidal göstermeleri çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada Guterres, Kerç Boğazı’nda gerginliği daha fazla tırmandıracak her türlü eylemden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Moskova ABD’nin arabuluculuk önerisini geri çevirdi: Barıştıracak bir şey yok

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kerç boğazında yaşanan olayın çözümü için arabuluculuk yapma önerisini değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, barıştıracak herhangi bir durumun olmadığını belirtti.

Kerç boğazında hem sivil, hem de askeri gemiler için olağan geçiş düzeninin geçerli kalmaya devam ettiğine dikkat çeken Peskov, “Söz konusu düzen birçok kez Ukrayna’nın sivil ve askeri gemilerinin geçmesi için de yürürlüğe kondu ve onlar tarafından kullanıldı. Geçişte belli bir iletişim düzeni mevcut ve burada herhangi bir sorun yok. Barıştıracak bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’daki seçimlerin öncesinde Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’ya olan desteğin giderek azaldığı bir dönemde, Kerç boğazında bir provokasyon gerçekleşti. Rusya sınırını ihlal eden Ukrayna gemileri Rus sınır birlikleri tarafından alıkonuldu. Gerginliğin ardından Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada, ülkenin bazı bölgelerinde 30 gün süreyle sıkıyönetim ilan etme kararını onayladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Ukrayna’daki sıkıyönetim kararıyla ilgili olarak, kararın Ukrayna’nın güney-doğusundaki kriz bölgesinde gerginliğin tırmanmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: Sputnik, Donetsk Haber Ajansı