Tutukluluğunun 100. Gününde Lula’ya özgürlük kampanyası

İşçi Partisi “Lula’nın politik tutsak olmasının üzerinden 100 gün geçti.” Başlığıyla açıklama yayımladı.

Brezilya’da, İşçi Partisi (PT), basın açıklamasında “Son 100 gündür Lula siyasi bir mahkum oldu” dedi. “Bu durum dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar, aydınlar, avukatlar ve liderler tarafından da eleştiriliyor.”

Telesure’un haberine göre, Lula’nın kurucusu olduğu İşçi Partisi, 8 Nisan’dan beri süregelen ‘Free Lula Vigil’in bir parçası olarak federal polis karakolunun yanında kamp yapanlardan gelen ifadeleri içeren bir web sayfası açtı.

Göstericiler, ekim ayı genel seçimlerinde cumhurbaşkanlığı adayı olarak Lula’nın açıklanmasını planlıyorlar. Bunu eski siyasi tutuklu ve Güney Afrika başkanı Nelson Mandela için düzenlenen yüzüncü doğum günü kutlamalarında ilan etmek istiyorlar.
Bu arada, Venezuela, El Salvador ve Bolivya’nın Cumhurbaşkanları, Küba’daki 24. Sao Paulo Forumu’na katıldılar, Lula ile dayanışmalarını ifade ettiler.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales “Fidel’i, Chavez’i ve Lula’yı özlüyoruz!” Diye bağırırken, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel “Lula’nın serbest bırakılması” gerektiğini belirtti.
Lula görevdeki iki döneminde, başlattığı kampanyalarla milyonlarca Brezilyalı’yı yoksulluktan kurtardı ve ülkeyi Birleşmiş Milletler Dünya Açlık Haritası’ndan çıkardı. Datafolha’ya göre Brezilya, 2011 yılında% 83 rekor onay derecesiyle listeden ayrıldı.