Tutuklu HDP ve DBP’li siyasetçilerden bayram mesajı: “Kazanan mutlaka biz olacağız”

Aralarında HDP’nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu tutuklu siyasetçiler, bir bayram mesajı yayınladılar. Siyasetçiler Yeni Yaşam’daki mesajlarında, “Faşizmin bütün ülkeyi cezaevine çevirdiği koşullarda, hangimizin bu duvarların arkasında olduğunun bir önemi yok. İnanıyoruz ki, bu duvarlar yıkılacak; özgürlük, barış ve kardeşlik egemen olacaktır” dedi.

Tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyesi siyasetçiler Kurban Bayramı vesilesiyle bir bayram mesajı paylaştı.

Aralarında HDP’nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile DBP’nin kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eş başkanı Gültan Kışanak’ın da bulunduğu 56 tutuklu siyasetçi ‘özgürlük, barış ve kardeşlik’ mesajı verdi.

Siyasetçilerin “Tutsak binlerce siyasetçi adına” gönderdiklerini ifade ettiği bayram mesajı şöyle:

“Herkes kendi dili, kimliği ve kültürüyle yaşamayı hak eder. Bayramlar da barış, kardeşlik, özgürlük ve eşit koşullarda birlikte yaşam özlemlerinin bir kez daha güçlü bir şekilde vurgulandığı günlerdir.

Bu insanlık ve onur mücadelesinin bir parçası olarak, inanç ve kararlılıkla aramızdaki duvarlara ve demir parmaklıklara rağmen milyonlarca insanla aynı duygu ve düşünceleri paylaşarak Kurban Bayramınızı kutluyoruz.

Siyasi geleneğimizin çok geniş bir kesimiyle, dostlarımızla, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bireyleriyle; akademisyenler, gazeteciler ve aydınlarla, kısacası ülkenin gidişatına itiraz eden on binlerce insanla zindan koşullarında bu bayramı karşılıyoruz.

Faşizmin bütün ülkeyi cezaevine çevirdiği koşullarda, hangimizin bu duvarların arkasında olduğunun bir önemi yok. İnanıyoruz ki, bu duvarlar yıkılacak; özgürlük, barış ve kardeşlik egemen olacaktır.

Her daim sizinleyiz, her daim bizimlesiniz; bizi ayıramayacaklar, aramıza mesafeler girse de ayrılık asla girmeyecek. Kazanan mutlaka biz olacağız.

Bu bayram, insanlık alemine, tüm inananlara, halklarımıza kutlu; barışa, kardeşliğe ve özgürlüğe vesile olsun.”

Gazete Karınca