Tutuklu avukatların adil yargılanma talebi kazanımla sonuçlandı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 17’si tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın ilk duruşması 10 Eylül Pazartesi günü başlayacak ve 11-12-13 ve 14 Eylül tarihlerinde devam edecek.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, yedi ayrı kentte tutuklu bulunan 17 avukatın duruşmada hazır edilmelerine ilişkin taleplerini “Yol mesafesi”, “Güvenlik açısından doğabilecek riskler” ve “Araç ve kadro durumu” gibi bahanelerle reddetmişti. Ardından tutuklu avukatlar duruşma tarihine kadar açlık grevinde olduklarını açıklamış ve savunma hakkını ihlal eden SEGBİS uygulamasını reddetmişti.

Duruşmaya beş gün kala İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi ara kararla SEGBİS’i iptal ederek, tutuklu avukatların duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Tutuklu avukatların duruşmada hazır bulunmalarını güvenlik bahanesiyle reddeden ve avukatların savunma haklarını ihlal edecek bir karara imza atan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi bugün verdiği ara kararında “İstanbul ili dışında bulunan tutuklu sanıkların SEGBİS ile hazır edilerek savunmalarının alınması yönünde karar verilmiş ise de duruşmada SEGBİS ile hazır edilerek savunması alınmak istenen tutuklu sayısının 15 olması, SEGBİS bağlantı sırasında yaşanabilecek teknik aksaklık ihtimali göz önünde bulundurulduğundan sanıkların duruşma salonunda hazır bulundurulmalarına dair karar vermek gerekmiştir.” diyerek tutuklu avukatların Bakırköy Adalet Sarayı zemin katta bulunan büyük duruşma salonunda hazır edilmelerine karar verdi.

Behiç Aşçı ve Aytaç Ünsal için Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne
Şükriye Erden ve Didem Ünsal için Karabük T Tipi Cezaevi’ne
Naciye Demir, Barkın Timtik ve Zehra Özdemir için Bolu T Tipi Cezaevi’ne
Ebru Timtik ve Yağmur Evin için Balıkesir T Tipi Cezaevi’ne
Aycan Çiçek ve Ayşegül Çağatay için Düzce T Tipi Cezaevi’ne
Süleyman Gökten için Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne
Engin Gökoğlu için Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ne
Ahmet Mandacı ve Özgür Yılmaz için Edirne F Tipi Cezaevi’ne
Selçuk Kozağaçlı ve Yaprak Türkmen için Silivri Kapalı Cezaevi’ne müzekkere yazılmasına karar verilmiştir.