Tutuklu 3. Havalimanı işçileri ve sendika yöneticileri ilk duruşmada tahliye edildi

İnsanca çalışma koşulları istedikleri için tutuklanan 3. Havalimanı işçileri ve beş sendika yöneticisinin de aralarında bulunduğu 61 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görüldü. İşçiler ve sendika yöneticileri duruşmada verdikleri ifadelerle hukuksuzluğu teşhir ettiler. Aylardır tutuklu bulunan işçi ve sendika yöneticilerinin tahliyesine karar verilen dava, 20 Mart 2019’a ertelendi. Bitlis’te tutuklu bulunan ve SEGBİS ile bağlanılamadığı için ifadesinin alınamadığı belirtilen bir işçinin ise tutukluluk hali devam ediyor.

Duruşma öncesi adliye önünde gerçekleştirilen açıklamada, ilk olarak işçi aileleri ve sendika temsilcileri söz kullandı, ardından 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu adına Haluk Ağabeyoğlu’nun okuduğu basın açıklamasında bu yargılamanın sınıfsal bir saldırı olduğuna vurgu yapıldı. Bugün burada yargılananın aslında tüm bir işçi sınıfının onur çığlığı olduğu, kölelik koşullarına teslim olmama iradesi olduğu, geleceğimiz olduğu ifade edilen açıklamaya, CHP ve HDP milletvekilleri de katıldı.

Duruşma personel yemekhanesinde görüldü

Açıklamanın ardından, vekiller ve aileler duruşmaya katılmak üzere adliyeye girdi. Duruşmanın mahkeme salonu yerine personel yemekhanesinde görüldüğü ortaya çıktı. Her işçi için de sadece bir aile yakını kısıtlaması getirildi.

‘Kanunda bulunan haklar suç sayılamaz’

Avukatlar iddianamenin içeriğine itiraz etti. Kanunda bulunan hakların iddianamede suçmuş gibi yazmasına itiraz eden avukatlar, işçilerin watsappta grup kurmasının suç sayılamayacağını ifade etti.

111 yatakhane kapısının kırılarak göz altına alınan işçilerin tehtid edildiğini ve dövüldüğünü kaydeden avukatlar ortak dilekçelerini okudu.

Adliye önünde İnşaat İş üyelerine GBT

Adliye önünde bekleyen İnşaat İş Sendikası üyelerine polis tarafından GBT yapıldı.

Duruşmada söz kullanan avukatlar, iddianamenin hukuksuzluğunu anlatıyorlar ve beraat talep ediyorlar.

Duruşma salonundan gelen bilgi yargılanan inşaat işçilerinin ve sendika yöneticilerinin iyi oldukları, gayet moralli göründükleri yönünde.

Mahkeme, derhal beraati reddetti, savunmalara geçildi.

4 kişinin ifadesi tamamlandı, saat 13.55 itibarıyla duruşmaya 30 dk. ara verildi.

Aranın ardından duruşma devam ediyor. Hakim, bir işçiye ‘Silah taşımışsın’ dedi, işçi de ‘İnşaat alanında yan keski taşımaya silah taşıma diyorsanız o da sizin görüşünüz’ diye yanıtladı. (15.05)

Şu ana kadar 22 işçinin ifadesi tamamlandı. İfadeler sürüyor. (17.05)

İnşaat İş Sendikası’ndan Uğur Karadaş savunmasını verdi. Gözaltına alınırken jandarma komutanının “Bak İnşaat İş sendikacıları sizi de yakaladım” demesine ironi yaparak “Biz zaten kaçmıyorduk sabahın 4’ünde” dedi. (17.30)

İnşaat İş Sendikası yöneticileri Uğur Karadaş ve Özkan Özkanlı’nın ifadeleri tamamlandı. (17.45)

Özgür Karabulut: ‘Üretimden gelen gücümüz dışında bir silahımız yoktur’

Dev-Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, ifadesine Gebze’deki otoyol inşaatında ve havalimanı inşaatında ölenleri anarak başladı. İşçilerin önlenebilir sebeplerden hayatlarını kaybettiğini ifade eden Özgür Karabulut, “İşçilerin hakkını aramak basın açıklaması yapmak benim görevim” dedi. Karabulut sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nizamiyeye sendikal kimliğimi göstererek saat 12’de girdim. Kart göstererek girdim içeri kaçak göçek girmedim. Jandarmadan başka kimse yoktu. İşçilerin yanına gittim görüşmeler yapılacak dediler. Toplantı salonuna gittim kaymakam konuşuyordu. Kaymakam “Ben buranın mülki amiriyim ama havalimanının mülki amiri İGA CEO’su Kadri Samsunlu’dur” dedi.

İşçilerin talepleri haklıdır bunu araştıracak ortaya çıkaracağız demek varolan sorunları yok saymaktır. 40 bin işçi çalışıyor giren çıkan 250 bin. Sıkıntılar her zaman vardı geçmişten bugüne eylem devam ediyordu. İşçilere ve güvenliğe kendimi tanıtarak gittim. Konuşmayı yaptım, yaptığım eylem konuşması benim görevim. Hepimiz bu koşullarda çalışıyoruz, ben de inşaat işçisiyim ben de bu koşullarda çalışıyorum.

Ben konuşma yaptım işçiler beni alkışlarken baretleri demirlere vurdular, bu kamu malına zarar vermek değildir. Bir plastik parçası demire zarar vermez.

WhatsApp gruplarını kurar buralardan eylem örgütleriz bu bizim örgütlenme yöntemimiz. Kamp alanında merdivenlerin üzerinde konuşma yaptım iş bırakma kararını işçiler almıştı. Bende nasıl örgütlenme yapılması gerektiği çağrısı yaptım. Kamp alanındaki toplantıda yoktum IGA yerleşkesindeki toplantıya katıldım. Yaptığım hiçbir şeyi reddetmedim. Üretimden gelen gücümüz dışında silahımız yoktur.”

31 tutuklunun 30’u tahliye edildi, dava 20 Mart’a ertelendi

Sendika yöneticileri ve işçilerin ifadeleri alınmaya devam edildi. İfadelerin tamamlanmasının ardından, 15 dakika ara verildi. (19.35)

Aranın ardından, avukatlar savunma yaptı. Devamında, ara karar için duruşmaya ara verildi. (22.10)

Aylardır hukuksuz biçimde tutuklu bulunan işçilerin ve sendika yöneticilerinin tahliyesine karar verildi.

Tutuklu işçilerden Serhat Bilici’nin ise, başka bir dava kapsamında Bitlis’te tutuklu bulunduğu ve duruşmaya ‘SEGBİS ile bağlanılamadığı’ için ifadesinin alınamadığı kaydedilerek bu davadan da tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Gelecek duruşma 20 Mart 2019 günü saat 9.00’da görülecek.

direnisteyiz.org