TÜPRAŞ işçileri tam gün iş bırakıyor

2 gündür vardiya sisteminin değişmesine karşı 2 saat iş bırakan TÜPRAŞ işçileri, bugün de tam gün bırakıyor.

TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi işçileri tüm gün iş bırakıyor. Geçtiğimiz iki günde 2 saatlik iş bırakma eylemi yapan işçiler, patronun vardiya sisteminde yaptığı değişikliği kabul etmeyeceklerini dile getirerek tüm gün boyunca çalışmayacak.

Rafineri önünde iş bırakma eylemlerini sürdüren işçilere seslenen Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay “İlk gün yapmış olduğumuz açıklamada da söyledik, sonucu ne olursa olsun almış oldukları bu kararı geri çekene kadar biz mücadelemizi burada devam ettireceğiz. Bugün bizimle beraber merkez yöneticilerimizde burada. Ayrıca başlattığımız mücadeleye destek olmak için TÜPRAŞ Kırıkkale ve Batman rafinerisindeki arkadaşlarımız da iki saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor. Onlara destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi

TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi işçilerine açıklama yapan Petrol-İş Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik ise “Sizin Aliağa’da başlattığınız eyleme destek olmak için Batman ve Kırıkkale rafinerilerindeki işçiler iş bırakıyor. Eyleminizin sürmesi durumunda da Kocaeli rafinerisindeki kardeşlerimiz haklı mücadelenizde sizlerle olacaktır. TÜPRAŞ yönetimi dört ay sonra başlayacak olan TİS görüşmelerimizin arifesinde direnişçi Petrol-İş Sendikasını ve Petrol-İş üyelerini kendi istediği noktaya çekmeye çalışıyor. Bunların ucuz zamanı geçmiş politikalar olduğunu buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bu tür beyhude çabaların varolan iş barışını da hepten bozacağını hatırlatalım” şeklinde konuştu.

Tekik, Flomar’da direnen işçilere de selam gönderdiği açıklamasında, “Biz bugün Gebze’de Flormar’da, Akkim’de, Batman’da, Trakya’da, Ankara’da sürdürdüğümüz direnişlerimizin de ışığıyla işvereni bir kez daha uyarmak istiyoruz. Aliağa işçisinin sabrını hiç sınamayın. Biz Petrol-İş olarak Türkiye’de umutların kırıldığı, sinmişliğin arttığı, insanların nasılsa artık hiçbir şey değişmeyecek duygusuna mahkum edilmek istendiği bir süreçten geçtiğimizi biliyoruz. Sınıf kardeşlerimizin, kızkardeşlerimizin Flormar’da yaktığı direniş meşalesini bugün Aliağa’da sizler devraldınız. Ölü toprağı serpilmiş günümüz Türkiyesinde bu psikolojiyi bertaraf edecek Türkiye işçi sınıfına umut olabilecek direnişin fitilini bugün buradan ateşlemiş olacağız” dedi.

Evrensel

Kırıkkale
Kocaeli
Batman