TÜİK’ten asgari ücret önerisi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile tavsiyelerini paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücretin ‘ağır’ statüdeki işler için 2213 lira, ‘orta’ statüdeki işler için 1978 lira, ‘hafif’ statüdeki işler için 1841 lira olmasını önerdi.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez toplandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) hesaplanan bir işçinin asgari geçim tutarı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında komisyon üyeleriyle paylaşıldı.

Buna göre TÜİK, bir işçinin asgari geçim tutarını ‘ağır’ statüdeki işlerde 2213 lira 40 kuruş, ‘orta’ statüdeki işlerde 1978 lira 80 kuruş, ‘hafif’ statüdeki işlerde 1841 lira 40 kuruş olarak tespit etti.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 2 bin 280 lira olması gerektiğini söylemişti. DİSK ise asgari ücret önerisini 2 bin 800 lira olarak açıklamıştı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücretin 2 bin lira olmasının “Türkiye gerçekleriyle bağdaşmadığını” öne sürmüştü.