TTB: Torba yasadaki düzenlemeler eksik ve yetersiz

Türk Tabipleri Birliği emekli hekimlere ilave ödeme yapılması ve hekimlere fiili zam verilmesi düzenlemelerini eksiz ve yetersiz bulduklarını açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), son torba kanunda emekli hekimlere ilave ödeme yapılması ve hekimlere fiili zam verilmesine yönelik düzenlemeleri eksiz ve yetersiz bulduklarını açıkladı. Teklifte yer alan düzenlemelerde hekimler arasında ayrım yapıldığına dikkat çeken TTB Başkanı Sinan Adıyaman, fiili hizmet süresi zammının da yetersiz olduğunu belirtti.

TTB, son torba kanunla sağlık alanında yapılacak düzenlemelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. TTB Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda açıklamayı yapan TTB Genel Başkanı Sinan Adıyaman, emekli hekimlere ilave ödeme yapılması ve hekimlere fiili zam verilmesini kapsayan teklifi eksik ve yetersiz bulduklarını belirtti. Adıyaman, TTB’nin yasa teklifine ilişkin görüşünün de istendiğini ancak görüşlerinin göz önüne alınmadan teklifin hazırlandığını belirtti. Konunun gündeme gelmesinin önemli olduğunu belirten Adıyaman, teklife ilişkin eleştirilerini paylaştı.

ADİL DEĞİL

Adıyaman, teklifte emekli uzmanlar için 2 bin, emekli pratisyenler için bin 500 TL’ye karşılık gelen ek ödeme tanımlandığını ifade ederek, ödemenin sadece Emekli Sandığı’na tabi olanlara önerildiğini, Bağ-Kur ve SSK emeklisi hekimlerin artıştan yararlanamayacağını kaydetti. Adıyaman, düzenlemenin adil olmadığı gibi bütün sosyal güvenlik kurumları birleştirilmişken emekliler arasında ayrım yapılmasının da doğru olmadığını vurguladı. Adıyaman, teklife göre emekli olup çalışmak zorunda kalan hekimlerin de maaş zammından yararlanamayacağını ve bunun haksızlık olduğunu belirtti. Emekli hekim maaşlarının öğretim üyesi, hakim, subay gibi meslek mensubu emeklilerin maaşlarının yarısı kadar olduğuna dikkat çeken Adıyaman, “Maaşlar son derece yetersizdir ve yapılacak bu zamla bu yetersizlik bir miktar azalsa da ortadan kalkmayacaktır. Bu durumda emekli hekimlerin çoğu çalışmaya devam etmek zorunda kalacak ve bu zamdan yararlanamayacaktır” dedi.

UYGULAMALAR ÇELİŞKİLİ

Emekli hekimlerin sağlık hizmeti sunumunda deneyimine vurgu yapan Adıyaman, “Bir yandan hekim sayısının yetersizliğini öne sürmek ve buna dayanarak mecburi hizmet uygulamasını sürdürmek, diğer yandan emekli hekimlerin maaş zammından yararlanması için hizmetten çekilmeleri teşvik etmek açık bir çelişkidir” dedi. Adıyaman düzenlemenin 5 ay sonra yürürlüğe girecek olmasını da eleştirerek, “Bir kısım emekli hekim meslektaşlarımız çok düşük aylıklarla geçinmeye çalışmaktadır. Bu yetersizlik iktidar tarafından da kabul edilmişken bu kısmi iyileştirmenin bile aylar sonraya bırakılması doğru değildir” dedi.

FİİLİ HİZMET SÜRESİ ÇOK AZ

Adıyaman, fiili hizmet süresi zammının da yetersiz olduğuna dikkat çekerek, yıpratıcılığı ve taşıdığı riskler bakımından sağlık hizmetleriyle kıyaslanamayacak pekçok meslekte 90 günlük fiili hizmet süresinden çok daha az olan 60 gün teklif edildiğini belirtti. Adıyaman, düzenlemenin ileriye dönük bir uygulama olarak şimdiye kadarki çalışmalara yanısıtılmamamasını eleştirdi.

Fiili hizmet zammının sadece hizmet sözleşmesi ile çalışanlar ile kamu çalışanlarına uygulanmasının da adaletsiz olduğunu kaydeden Adıyaman, bağımsız çalışan hekimlere uygulanmamasının hiçbir bilimsel temeli olmadığını ifade etti.

AYRIM YAPILMADAN BÜTÜN EMEKLİLERE ZAM

Adıyaman, TTB’nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunduğu teklife ilişkin beş talebini şöyle açıkladı:

  • SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olduğuna bakılmaksızın bütün emeklilerin maaşlarına zam yapılmalıdır.
  • Çalışan ya da çalışmayan bütün hekimler zamdan yararlanmalıdır.
  • Kendi parasıyla prim ödeyip döner sermayesinin bir kısmını emekliliğine saydırmış olan hekimlerden maaş zammında herhangi bir kesinti yapılmamalıdır.
  • Fiili hizmet süresi yılda en az 120 gün olmalı, hizmetin yıpratıcılığıan bağlı olarak 150 ve 180 güne çıkarılmalı. Geçmişe dönük de uygulanmalı.
  • Emekli maaşlarına zam Kanun yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girmeli.

BU TÜR HABERLER HEKİMLERE ÖNYARGIYI ARTIRIYOR

Adıyaman, bazı basın organlarında “devlette çalışan doktorların yaptıkları işlemler karşılığı aldıkları döner sermaye tavan sınırının kaldırıldığı ve devletten özele iyi hekimlerin transferinin önüne geçileceği”ne ilişkin “Süper hekimlere 200 bin TL’ye kadar maaş” haberlerine de tepki gösterdi. Bu ve benzeri haberlerin toplumda hekimlere yönelik ön yargıyı artırdığını ifade eden Adıyaman, “Hekimlerin gerçek gelirlerin uzağından bile geçmiyor. Ayrıca ‘Süper hekim’, ‘Süper tedavi’ gibi uygulamaların hekimlik mesleğinde yeri yok.”

Evrensel