TSK Kobanê ve Tel Abyad’ı vurdu, Demokratik Suriye Güçleri karşılık verdi

Tayyip Erdoğan’ın operasyon tehditleri sonrası TSK’nin Kobanê ve Tel Abyad’a yönelik saldırıları artmaya başladı. Sabah saatlerinde gerçekleşen bombardıman sonrası YPG-QSD’nin Kobanê’de karşılık verdiği ve TSK’ye ait bir askeri aracın imha edildiği belirtildi.

Ekonomik krizin etkileri ağırlaşırken yeniden bir savaş gündemine ihtiyaç duyan Saray rejiminin “Fırat’ın doğusu”nu hedef göstermesine paralel askeri adımlar atılmaya devam ediyor.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) aktardığına göre, TSK tarafından Rojava’nın Tel Abyad (Girê Spî) kentine dün akşam başlatılan saldırılar bugün itibarıyla sürüyor. TSK’nın Kobanê’nin batısındaki köylere top atışı yaptığı bildirilirken, dün (30 Ekim Salı) akşam yapılan saldırıda öz savunma güçleri üyesi bir kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin de yaralandığı duyurulmuştu.

Bugün Kobanê’nin Aşmê ve Kor Elî köylerine gerçekleştirilen top atışlarında 2 sivilin yaralandığı aktarıldı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) karşılık verdi

TSK tarafından Kobanê’nin Selim köyüne tanklarla saldırı düzenlendiğini, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Kobanê’ye yönelik saldırılara karşılık verdiğini belirten ANHA, TSK’ye ait bir askeri aracın imha edildiğini aktardı.

QSD: Angajman kurallarına göre saldırılara karşılık verilmiştir

QSD Genel Komutanlığı yaptığı yazılı açıklama ile “angajman kuralları gereği işgalci Türk ordusunun saldırılarına karşılık verildiğini ve askeri bir aracın imha edildiğini” belirtti.

“Güçlerimizin DAİŞ terör örgütüne karşı amansız bir savaş yürüttüğü bir dönemde işgalci Türk ordusu tüm askeri angajman kurallarını ihlal ederek sınır hattındaki savaşçılarımıza saldırmaktadır” denilen QSD açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

‘Saldırılara karşı savunma hakkımızı kullanacağız’

“Demokratik Suriye Güçleri olarak, bir kez daha topraklarımıza yönelik her türlü saldırıya karşı savunma hakkımız olduğunu ve gerektiğinde de bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı belirtiyoruz.

Bu çerçevede güçlerimiz, 31 Ekim tarihinde işgalci Türk ordusunun sivil yerleşim bölgesi olan Kobanê’nin Selim köyüne yönelik bombardımanına meşru savunma ve angajman kuralları çerçevesinde karşılık vermiş, bir askeri araç imha edilmiştir.”