Tokat’ta bir öğretmen öğrencilerine cinsel istismardan tutuklandı, okul yönetimi skandalı örtmeye çalıştı

Tokat’ın Erbaa ilçesinde bulunan Yunus Emre Ortaokulu’nda bir öğretmenin öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandığı ortaya çıktı. İstismarcı tutuklanana kadar geçen sürede ise müdür, istismarı gizlemeye çalışmış.

Geçtiğimiz yıl emekli olan öğretmen Ali Arslan Aygün hakkında, Tokat ‘ın Erbaa ilçesindeki Yunus Emre İlkokulu’nda görev yaptığı 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 9 öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Yaklaşık 10 ay süren soruşturma sonrası emekli öğretmen Aygün, Eskişehir’de gözaltına alınıp tutuklandı.

Aygün ile ilgili davanın ilk duruşmasının 15 Eylül’de Tokat 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceği öğrenildi.

T24’te yer alan habere göre, sınıf öğretmeni tüm bir sınıfı 1. sınıftan itibaren iki buçuk yıl boyunca istismar etti, aynı sınıfta kızı okuyan ve öğretmen olan bir veli ise kızının sınıfını değiştirmekle yetinerek istismarcı öğretmenin diğer öğrencileri istismar etmeye devam etmesine ise göz yumuyor.

Suç üstü yakalayan öğretmen emekli ediliyor

Başka bir öğretmen ise olayı şöyle aktarıyor:

Bir gün okulun bodrum katında başka bir öğretmen tarafından suçüstü yakalanıyor. Olayı öğrenen okul müdürü istismarcı öğretmeni sorguladığında ‘şeytana uydum’ diye itirafta bulunuyor. Ama okul müdürü ve bazı öğretmenler toplantı yapıp istismarcıyı savcılığa bildirmek yerine sahte raporla sene ortasında emekli etmeye karar veriyor. Nitekim bu çirkin olayın üzerini kapatma operasyonu başarıyla tamamlanıyor, adam bir anda emekli ediliyor.

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ses seda yok

Savcılığın 10 ay süren bir soruşturmanın ardından dava açtığını belirten öğretmen istismarcı öğretmenin bir yıldır tutuklu olduğunu belirterek “Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hiç ses seda yok. Bu konuyla ilgili bir yıl boyunca herhangi bir idari soruşturma bile yürütmedikleri gibi mağdur öğrencilerin hâlâ o okuldaki vicdansız müdür ve öğretmenlerle eğitime devam etmelerine izin veriliyor. Birinci sınıfta istismara maruz kalan bu öğrenciler bu yıl 7. sınıf oldular ve halen adaletin tecelli etmesini bekliyorlar” dedi.

“Müdür bey pasif kaldı”

Savcılığın yürüttüğü soruşturmada tanık olarak dinlenen bir kişi ise “Müdür beye bu konuda idari yükümlülükleri anlattım. İdari soruşturma açmasını, adliyeye konuyu intikal ettirmesi gerektiğini söyledim. Ancak müdür bey pasif kaldı” dedi.

İstismar hakkında bilgi sahibi olan bir öğretmenin, taciz olayının ortaya çıkmasının ardından emekli olan meslektaşına ‘geçmiş olsun’ ziyaretine gittiğini de söyleyen tanığın ifade tutanağında şu bilgiler de yer aldı:

Konu hakkında birçok öğretmenin bilgisi varmış. Birtakım öğretmenler, olay hakkında bilgi sahibi olan öğretmenleri susturmak için çaba sarf etti. ‘Konuşmasın kapatalım’ şeklinde sözler söylüyor. Hatta bir diğer öğretmen, bu durumdan sonra öğretmen okuldan ayrılınca evine ziyarete geçmiş olsuna gitti.

Diğer tanık ise ifadesinde müdüre, bahsi geçen öğretmenin göreve devam etmemesi gerektiğini söylediğini belirterek “Buna karşılık olarak ara dönemde öğretmeni nereden bulacağımızı söyledi. Ben de iki sınıfı okutabileceğimi ifade ettim ve dönem sonuna kadar iki sınıfın öğretmenliğini yaptım” dedi. İkinci tanık şunları söyledi:

Okul idaresinin olayı yetkili makamlara bildirmemesine anlam veremedim. Nitekim müdür beye sürekli şikâyet etmesi gerektiğini söyledim. Kendisi bana ‘Buraları terk edip gidecek’ diye cevap verdi. Daha sonra istismara uğrayan öğrencinin annesiyle pazarda karşılaştım. Kızına tacizde bulunduğunu bildiğini söyledi. Hatta benim sınıfıma naklederken bana imada bulunduğunu söyledi. Ancak ben anlamamışım.