TİP’li Yazar Ahmet Hamdi Dinler yaşamını yitirdi

Türkiye İşçi Partili (TİP) yazar Ahmet Hamdi Dinler hayatını kaybetti.

81 yaşında yaşamını yitiren Dinler’in ailesinden yapılan duyuruda Dinler’in cenazesinin  20 Ağustos Pazartesi günü Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’ndeki öğle namazı sonrası, Edirnekapı Şehitlik Mezarlığı’ndaki aile kabristanına gömüleceği belirtildi.

Ahmet Hamdi Dinler kimdir?

1937 İstanbul doğumlu olan Ahmet Hamdi Dinler’in asıl mesleği mimarlıktır. Ancak yaşamı boyunca mimarlık yaptığı söylenemez.

Sosyalist mücadeleye, 1965 yılında TİP’e üye olarak katıldı. İlk görevi Eminönü ilçe sekreterliğiydi. 1967 yılında Zonguldak’a yerleşti. Sırasıyla TİP il saymanlığı, il başkanlığı yaptı. Parti arkadaşlarıyla birlikte 4 sene boyunca “Sömürücüye Yumruk” gazetesini çıkardı. Aynı zamanda yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. 1969 yılında İstanbul’a gelen Amerikan 6’ncı Filo’sunu protesto etmek için partili arkadaşlarıyla birlikte 16 Şubat’ta “Emperyalizme ve Sömürüye Karşı İşçi Yürüyüşü”nü organize etti.

12 Mart’tan sonra yazıları nedeniyle askeri yönetimce 8.5 yıla mahkum edildi. 1971-74 arasında askeri cezaevleri ile sivil cezaevleri arasında seyahat etti. Tahliye olduktan sonra eski partili arkadaşlarıyla birlikte “İşçi Davası” gazetesini çıkardı. 1976’da II. TİP’e girdi. Beykoz ilçe başkanlığı görevini üstlendi. Parti’nin Bilim, Araştırma ve Basın bürolarında yer aldı. Tursan-İş Sendikasının Eğitim Bürosunda çalıştı.

1979’da Parti’den ayrılmak zorunda kaldı. Amacı TİP-TKP birleşme sürecinin başlangıcı olan “Tek Parti Tek Cephe” broşürü ile Parti Programını inkar eden yönetimi protesto etmekti. Daha sonraki yıllarda Sosyalist Türkiye Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. İki yıl Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Eğitim ve Araştırma Bürosu’nda görev aldı.

“TİP Tarihinden Kesitler: 1961-1971”, “Sosyalizm Yolunda Yeni Açılımlar” , “Nihayet Post-Marksistler Türkiye’de” adlı üç kitabı  vardır.

İleri Haber