Temelli’den yerel seçim açıklaması: Kayyumları söküp atacağız

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimlere ilişkin olarak ‘merkezileşmiş otoriter sisteme karşı önemli bir adım atmalıyız’ dedi ve ekledi: “Kayyumları bu coğrafyadan söküp atacağız.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 2019’un Mart ayında yapılacak yerel seçimlere dair açıklamalarda bulundu.

Mezopotamya Ajansı’ndan Erdoğan Alayumat ve Muhammed Abdulkadir Esen’in sorularını yanıtlayan Temelli, yerel seçimlerin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Temelli, ‘kayyum zihniyeti’ne son vereceklerini belirterek, seçimlerin uzun soluklu mücadele uğrakları olduğunu söyledi ve ekledi: “Kayyumları bu coğrafyadan söküp atacağız.”

“Yerinden yönetim anlayışını anlatacağız ve bu programa herkesin sahip çıkması için de yerel yönetim seçimlerine giderken güçlü bir çalışma ortaya koyacağız. Yani, siyasi iradesine sahip çıkarak yönetmek isteyen herkesi davet edeceğiz” diyen HDP Eş Genel Başkanı Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelin birlikte yapalım, beraber yapalım. HDP kapılarını herkese açık tuttu, yine açık tutacak. İttifaklarımızın dayandığı temel çizgi de budur. Özgünlüğünle, kendi sesinle, kendi iradenle gel. Birlikte, beraber, eşit, özgür, demokratik bir ülkeyi tam da yerinden inşa etmeye başlayalım. Özellikle bu süreçte yerel seçimler büyük önem taşıyor.

“Bu tekçi anlayışa, merkezileşmiş otoriter sisteme karşı önemli bir adım atmalıyız. Nasıl ki HDP’nin genel seçimlerdeki başarısı büyük tehlikeyi durdurabilmişse, şimdi yerel seçimler için tüm Türkiye halklarına, emek demokrasi güçlerine, kadınlara, emekçilere herkese sesleniyoruz; gelin 24 Haziran’da eksik bıraktığımız işi yerel seçimlerde yapalım. Yerel seçimler bu işin ikinci turu olsun.

“Yerellerde Türkiye’nin emekçileri, demokratları, solcuları, sosyalistleri iktidara gelirse o zaman bu otoriter rejim biçiminin sonunun başlangıcı olacaktır.”