Tedavisi engellenen hasta tutukluyu Bakan Gül’e sordu

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, 25 yıldır cezaevinde olan ve yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen tedavisi yapılmayan hasta tutuklu Şakir Akkurt’un durumunu verdiği soru önergesi ile Adalet Bakanı’na sordu.

Son bir yıl içerisinde üç defa farklı cezaevlerine sevk edilen, son olarak Manisa T Tipi Cezaevi’ne gönderilen hasta tutuklu Şakir Akkurt’un yaşadfığı sağlık sorunlarına rağmen tedavi edilmemesi Meclis gündemine taşındı. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Akkurt’un durumu verdiği soru önergesi ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu.
Günay, Akkurt’un durumuna dair önergesinde “25 yıldır cezaevinde olan ve şu anda Manisa T Tipi Cezaevi’nde tutulan Şakir Akkurt adlı hasta tutuklunun tedavisinin yapılmadığı ailesi tarafından tarafıma aktarılmıştır. Ailenin aktarımlarına göre; Şakir Akkurt cezaevinde birçok hastalığa yakalanmış ve tedavi görmediği için rahatsızlıkları artmıştır. Gözlerinden enfeksiyon kapan Akkurt’un, tedavi olamadığından dolayı gözleri kanlanmakta ve ağrısı da gün geçtikçe artmaktadır. Şakir Akkurt son bir yıl içerisinde Kandıra, Bandırma ve Akhisar cezaevlerine gönderilmiş ve bu durum 25 yıl önce cezaevinde işkence görmesinden kaynaklı diz ameliyatı olan hasta tutsak Şakir Akkurt’un sağlığını daha da kötüleştirmekte, ailenin onu ziyaretini zorlaştırmaktadır” bilgilerine yer verdi.
Bu bilgileri veren Günay, Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:
“1. Düzenli ve gerekli tedavi alması gereken Şakir Akkurt neden tahliye edilmemektedir?
2. İşkence sonucu oluşan hasarlar sebebiyle dizlerinden ameliyat olan Şakir Akkurt hangi gerekçe ile bir yıl içerisinde üç cezaevine nakledilmiştir?
3. Enfeksiyondan kaynaklı gözleri kanlanan Şakir Akkurt’un görme kaybı yaşamaması için ne gibi önlemler alacaksınız?
4. Cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklu tedavi görmesi elzem olan kaç kişi vardır? Bu kişiler hangi cezaevlerinde kalmaktadırlar?
5. AKP iktidarı döneminde kaç kişi cezaevinde yaşamını yitirmiştir? Bu kişiler kimlerdir? Hangi cezaevlerinde yaşamlarını yitirmişlerdir? Bu kişilerin yaşamlarının yitirmelerinin sebebi nedir?
6. Bakanlığınız süresince cezaevlerinden savcılıklara ve size ulaşmış kaç tedavi edilme talebi vardır? Bu dilekçeler kimlere aittir? Bu taleplerden kaçı ile ilgili gerekli tedavi işlemleri için işlem başlatılmıştır?
7. AKP iktidarı döneminde, cezaevlerindeki ihlaller ve sorunlarla ilgili Adalet Bakanlığı’na ulaşmış kaç soru önergesi vardır? Bu soru önergelerinden kaçı sahibi bulunan milletvekiline iade edilmiştir? Kaçı Bakanlığınızca cevaplandırılmıştır?”
MA