Tarsus Cezaevi’nde avukatlar darp edilerek alıkonuldu, görüşme notlarına el konuldu

Tarsus Cezaevi’nde açlık grevindeki müvekkilleri ile görüşme yapan avukatlar Özgür Çağlar, Saniye Biçici, A. Celil Akın ve Pınar Dokuz, gardiyanlar tarafından darp edilerek özgürlüklerinden alıkonuldular. İnfaz Hakimliği kararı olmaksızın avukatların görüşme notlarına savcılık tarafından el konuldu.

Tarsus 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi yapan müvekkilleri ile görüşme yapmaya giden 4 avukatın evraklarına gardiyanlar el koymak istedi. Gerekli izinler olmadan evraklarını teslim etmeyi kabul etmeyen avukatlar Özgür Çağlar, Saniye Biçici, A. Celil Akın ve Pınar Dokuz gardiyanlar tarafından rehin alındı, avukatlara zor kullanıldı.

Mersin Baro Başkanının cezaevi müdürüyle görüştüğü, “Evraklara bakacağız içinde suç unsuru var mı, yok mu” denildiği aktarıldı.

İnfaz Hakimliği’nden alınan bir karar olmaksızın görüşme yapan avukatların görüşme notlarına savcılık tarafından el konuldu. Bu hukuksuzluğun ardından avukatlar bırakıldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda, İnfaz Hâkimliği kararı olmadan avukatların notlarına bakarak ve avukatları rehin alarak suç işlendiği uyarısında bulundu.

direnisteyiz.org