Suruç anmasında darp edilen kadın muhabirin kemiği kırıldı

Dün akşam Kadıköy Bahariye caddesinde Suruç anmasını izleyen dokuz8 muhabiri Zale Karademir’in kuyruk sokumu kemiğinin polis saldırısı sırasında kırıldığı öğrenildi.


Suruç Katliamı’nın yıldönümünde anma için dün toplanan kitleye polis saldırısı sırasında muhabir Zale Karademir yaralandı. Numune Hastanesine başvuran Karademir’in kuyruk sokumunda kırık tespit edildi.
Suruç Katliamı’nın üçüncü yıldönümünde Kadıköy’de gerçekleştirilen anmaları takip eden dokuz8HABER muhabiri Zale Karademir, Süreyya Operası önünde yapılan anma etkinliğine yönelik gerçekleşen polis saldırısı sırasında yaralandı. Saldırı sırasında polisin kendisini kenara savurduğunu söyleyen Karademir, yere düşmesi üzerine polislerin üzerine bastığını ve ciddi şekilde canının yandığını ifade etti. Bu esnada telefonunun camının çatladığını dile getiren Karademir’in, dün gerçekleşen eylemden sonra artan ağrıları üzerine bugün doktora başvurması üzerine yapılan muayenede kuyruk sokumu kemiğinin kırıldığı tespit edildi.

Karademir eylem sırasında yaşananları ve polisin saldırısını Direnisteyiz.org’a anlattı.

SÜREYYA OPERASI ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN SURUÇ ANMASINI İZLİYORDU

Suruç katliamının üçüncü yıl dönümünde dün Kadıköy Halitağa’da yapılan anmayı takip eden Karademir, daha sonra Bahariye Caddesi Süreyya Operası önüne gerçekleştirilen diğer bir anma etkinliğini takip etmek üzere buraya geldi. Eylemi çekmek üzere diğer basın mensuplarıyla birlikte hareket eden Karademir, polisin burada gerçekleştirdiği ani saldırı sırasında yaralandı.

‘KOLUMDAN TUTULARAK FIRLATILDIM’

Eylemin en başından itibaren görüntüleri çekerek kitlenin önüne geldiğini dile getiren Karademir, “Orada görüntü kaydederken konuşmacı Okan Danacı ‘Arkadaşlar Ayvalıtaş’a doğru yürüyeceğiz. Bu baskılara rağmen biz yürüyüşümüzü yapacağız’ dedikten sonra polis müdahaleye başladı” dedi. Karademir, polis saldırısı sırasından kolundan tutularak fırlatıldığını belirterek, yaşananları şöyle anlattı: “O arada biri beni tuttu kolumdan fırlattı. Ben yere düştüm. Yere düşünce nereme bastılar, ne oldu bilmiyorum. Çok canım yandı ayağa kalkamadım. Çekebildiğim kadar görüntüyü çektim. Ondan sonra biraz kenarda durdum. Ben kenarda dururken ‘Çekil git buradan’ dediler. Sonra ‘Sen kimsin? Niye çekim yapıyorsun?’ dediler. Ben de kimlik kartımı gösterdim. ‘Kimlik kartına bakın bunun’ diye gayet lakayt şekilde konuştular. Sonrasında gösterdim kartımı. Tamam dediler. Ama artık bu halde çekim yapamazsın dediler, sonra arkadaşımın yardımıyla yürüyebildim”

‘AYAĞIMIN ÜZERİNE BASAMIYORDUM’

Karademir, kendisine yanına gelen bir arkadaşının yardım ettiğini ifade ederek, ayağının üzerine basamadığını söyledi. Polis saldırısının olduğu yerde doktor arkadaşlarının olduğunu ve kendisine ilk müdahaleyi onların yaptığını söyleyen Karademir, doktor arkadaşlarının kendisine “Çıkık olabilir bir doktora git” dediği bilgisini paylaştı.

‘KUYRUK SOKUMU KEMİĞİNDE KIRIK TESPİT EDİLDİ’

Karademir, gece hastaneye gitmediğini fakat artan ağrıları nedeniyle sabah hastaneye gittiğini belirterek, “Sabah hastaneye gittim. Film ve röntgen çektiler. Kuyruk sokumu kemiğinde bir kırık olduğunu tespit ettiler. Onun için de tedavi uyguladılar. Ağrı kesici verdiler. Taburcu oldum. Şimdi evdeyim” diye süreci özetledi.