Suriye’nin Süveyde kentinde IŞİD katliamı

Suriye’nin güneyindeki Süveyde vilayetinde IŞİD’in düzenlediği bir dizi intihar saldırısı ve çatışma sonucunda yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye’nin güneyindeki Süveyde vilayet merkezi ve çevresinde düzenlenen eşzamanlı saldırılarda yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırıları IŞİD üstlendi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre ilk saldırı kent merkezindeki halk çarşısında yaşandı. Haberde, iki intihar saldırganının üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdiği belirtildi. Saldırılar sonucu onlarca sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı kaydedildi.

Süveyde Valisi Amer al-Eshi de güvenlik güçlerinin takip ettiği iki diğer intihar saldırganının öldürüldüğünü, üçüncü saldırganın da yakalandığını açıkladı.

Kırsal bölgelerde eşzamanlı saldırılar

SANA, Süveyde kent merkezindeki intihar saldırılarıyla eşzamanlı olarak IŞİD’in vilayetin kuzeyi ve doğusundaki Mtevna, Doma, Teyma ve Şebeki köylerine saldırdığını bildirdi.

IŞİD saldırılarının Suriye ordusu ve Yerel Savunma Kuvvetleri (LDF) tarafından püskürtüldüğü kaydedildi.

Al-Masdar: En 195 kişi öldü

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar, Süveyde vilayetindeki IŞİD saldırıları sonucu en az 195 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Al-Masdar ayrıca, IŞİD’in Süveyde saldırılarının Suriye’de son iki yıldaki en ölümcül saldırı olduğunu belirtti.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Haklarını Gözlemevi (SOHR) ise Süveyde’deki IŞİD saldırılarında 11’i kadın, 3’ü çocuk olmak üzere 89 sivil ile 94’ü asker-milis toplamda 183 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Gözlemevi, 7’si bombalı intihar saldırganı olmak üzere 45 IŞİD militanının da öldüğünü öne sürdü.