Suriye’de çihatçı çeteleri desteklediği ortaya çıkan Hollanda, yardım programını sona erdirdi

Hollanda hükümetinin 2016 yılından bu yana para, malzeme ve eğitim desteği verdiği Suriye’deki rejim karşıtı güçlerin, “savaş suçu” da dahil olmak üzere, çok sayıda insan hakları ihlaline imza attığı ortaya çıktı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, hükümet, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı başarı şansı kalmadığı” gerekçesiyle Suriye’deki cihatçı teröristlere verdiği desteği sona erdirme kararı aldı.

TOPLAMDA 69 MİLYON EURO

Hollanda’ya 2016’dan beri toplamda 69 milyon euroya mal olan programın beklenen sonuçları vermekte başarısız olduğunu kaydeden hükümet, Suriye ordusunun militanlara karşı savaşı ‘kısa süre içinde kazanması beklendiğinden’ programa son verileceğini duyurdu.

Öldürücü olmayan yardım (NLA) programına 25 milyon euro, Kaide kolu Nusra’nın ‘sivil’ kolu Beyaz Miğferler’e 12.5 milyon euro, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) polis kolu niteliğindeki Adalet ve Topluluk Hizmetlerine Erişim (AJACS) programına 14.8 milyon euro verildiğini aktaran belgede, militanlara desteğin derhal kesileceği açıklandı.

Hollanda Televizyonu’nda (NOS) yayınlanan Nieuwsuur (Haber Saati) programı ile Trouw gazetesinin araştırmasına göre, Lahey hükümetinin yaptığı yardımlar, silahlı radikal örgütlerle iç içe olan gruplara gitti.

Suriye’deki “ılımlı muhalefeti” diye öne sürdükleri Non – Lethal Asssistance (NLA) programı kapsamında destekleyen Hollanda hükümeti, cihatçı çetelerin savaş hukuku ve insan hakları ilkelerine uyacağı güvencesini vermişti.

Kamu yayın kuruluşu NOS ile Trouw gazetesinin araştırmasına göre, Hollanda tarafından desteklenen cihatçı örgütler, 100’den fazla savaş ve ihlal suçu işledi.

Hollanda tarafından 2016’dan bu yılın başlarına kadar üniforma ve kamyonet desteği verilen Sultan Murad Tugayı, bu örgütlerden biri.

Örgüt, uluslararası insan hakları örgütleri tarafından savaş suçu ve ağır insan hakları ihlalleri ile tanımlanıyor.

Sultan Murad Tugayı, YPG’nin kontrolündeki Şeyh Maksud bölgesinde 30’u çocuk 83 Kürt sivilin öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.

Hollanda, savcılık tarafından terör örgütü Ahrar el – Şam ile bağlantılı olan en az 3 ayrı gruba da yardımda bulundu. Desteklenen grupların, özellikle intihar saldırılarıları ile gündeme gelen bu grupla iç içe oldukları belirlendi.

Hükümet, hafta başında parlamentoya bir mektup yazarak, “Esad yönetimine karşı başarılı olma şansı kalmadığı için” Suriye’deki cihatçı güçlere verilen eğitim, teçhizat ve maddi desteğin sona erdirileceğini açıkladı.