Suriye ordusu, İdlib’te Türkiye’nin gözlem noktasını vurdu

Suriye ordusunun yaptığı açıklamada, Türk gözlem noktasını siper alan Nusra ve Kafkas topluluklarının vurulduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan televizyonu Al-Arabiya, Suriye Ordusu’nun İdlip’te Türkiye’ye ait bir gözlem noktasını vurduğunu iddia etti. Gözlem noktasının vurulmasının ardından Türkiye’nin askeri uçaklarının alarm durumuna geçirildiğini de öne süre Al-Arabiya televizyonu “Türk askeri havaalanları alarma geçti” ifadesini kullandı.

Haberin detaylarında “Türk gözlem noktası, İncirlik üssünden destek talep etti” ifadelerine yer veren Al-Arabiya’ya Suriyeli kaynaklardan da benzer mahiyette bir açıklama geldi.

‘Nusra ve kafkas gruplar hedef alındı’

Sputnik Arapça’ya bilgi veren bir Suriyeli askeri yetkili, “İdlip doğusunda benzeri görülmemiş büyüklükte Nusra ve Kafkas topluluklarını hedef aldık” ifadelerini kullandı. Askeri yetkili doğrudan Türk gözlem noktasını hedef almadıklarını belirtirken, Nusra ve Kafkas gruplarının Türk gözlem noktasını kendilerine siper olarak kullandığını belirtti.

‘Türk gözlem noktaları siper olarak kullanıldı’

Grupların Türk gözlem noktalarını siper olarak kullanıp, Suriye ordusu mevzilerine saldırma girişiminde bulunduklarını belirten yetkili, bunun üzerine bölgeyi hedef aldıklarını bildirdi.

Suriye ordusunun müdahalesinde kimi grupların ele geçirildiğini bildiren yetkili, ayrıca kimi grupların ise İdlib’in güney ve güneydoğusundaki alanlara çekildiğini kaydetti.