Suriye… ABD: “Çekildiğimiz yerlere Esad’ı sokmayacağız.” Esad: “Amerikalılar sizi korumayacak.”

Emperyalist paylaşım savaşının yoğunlaştığı Suriye’de, aldıkları yenilgi sonrası, ABD başkanı Trump’ın bir tweet ile duyurduğu, ‘Suriye’den çekilme’ açıklamasından bu yana, neredeyse hergün açıklamalar gelmeye devam ediyor.

ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, Suriye’den çekilme planlarını anlattı. “Çekilme ani ve hızlı olmayacak, adım adım ilerleyecek” diyen Jeffrey, “Çekildiğimiz bölgelere Beşar Esad yönetiminin girmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Jeffrey’nin, “Buradaki kapasitemizi koruyacağız ve çekilme ortaklarımızla koordinasyon halinde olacak” deyip, “Çekildiğimiz bölgelere Beşar Esad yönetiminin girmesine izin vermeyeceğiz” demesi dikkat çekti.

Jeffrey, “Washington’ın Suriye’nin kuzeydoğusundaki hedeflerine büyük ölçüde ulaşıldı ve IŞİD’le savaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Esad:  “Suriye’nin hırsızlar tarafından çalınabilecek bir mal değil”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkedeki son gelişmelere ilişkin düzenlenen toplantıda, “Amerikalılara güvenen gruplara, onların sizi korumayacağını söylüyoruz” dedi.

Ülke çapından yerel temsilcilerle bir araya gelen Esad, ‘Suriye’yi bölme planının yeni olmadığını’ söyledi. Bu planın ‘Suriye’nin sınırlarının dışına çıkarak tüm bölgeyi kapsadığını’ söyleyen Esad, “Bazı devletlerin Suriye politikası terörü desteklemeye ve devlet otoritesinin altını oyma amaçlı kapsamlı bir ademi merkeziyetçiliği teşvik etme amaçlıydı” ifadelerini kullandı.

Esad, “Amerikalılar sizi, takasta kullanılacak araçlar gibi ceplerine koyacaktır ve bunu yapmaya başladılar” diye konuştu. Suriye lideri, “Sizi devletiniz hariç kimse koruyamaz” ifadelerini kullandı.

Esad ayrıca, ‘Suriye’nin hırsızlar tarafından çalınabilecek bir mal olmadığını’ söyledi ancak bu ifadelerine ilişkin açıktan herhangi bir örgüt ismi vermedi.

Bir de Suriye halklarının talepleri, bu doğrultuda mücadeleleri var.

Özellikle Suiye’nin kuzeyinde, başta IŞİD olmak üzere, tüm çetelere karşı yaşadıkları toprakları koruyan, bunun için savaşan halkların, geçmişten farklı olarak, yok sayılmadıkları Demokratik bir Suriye talepleri var. Bu taleplerin hayata geçmesi için Suriye rejimi ile görüşme arayışları haberlere yansıyor.

Suriye’nin kaderinin Suriye halkları tarafından belirlenmesi için bir önemli bir fırsat olmakla birlikte nasıl bir Suriye olacağına dair bir netlik henüz oluşmuş değil.