Süleymancılara ait yurt istismar sebebiyle kapatıldı

Antep’te Süleymancılar Cemaati’ne ait bir yurtta, çocuğa yönelik istismar yaşandı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından yurdun faaliyetleri durduruldu.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi Sam Mahallesi’nde faaliyet gösteren Süleymancılar cemaatine ait Özel Sam Köyü Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu’ndaki çocuk istismarının ortaya çıkmasının ardından yurdun faaliyetleri durduruldu.

Yurtta 14 yaşındaki üç öğrenci aynı odayı paylaşıyordu. Bu odanın karşısında ise “eğitmen” olduğu söylenen yurt görevlisinin odası bulunuyordu. Adının A. olduğu öğrenilen 18 yaşındaki yurt görevlisinin, karşı odada kalan üç çocuktan ikisine cinsel istismarda bulunduğu belirtildi.

Ailesine anlatınca ortaya çıktı

İstismara maruz bırakılan iki öğrenci olayı ailelerine anlatamazken, üçüncü öğrencinin ailesiyle paylaşmasıyla yaşanan olay ortaya çıktı. Üçüncü öğrencinin ailesinin suç duyurusunda bulunması üzerine, konu adliyeye intikal etti. Sulh ceza mahkemesine sevke edilen yurt görevlisi A. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

CHP’li Meclis Üyesi Yurdu CİMER’e sordu

Oda TV’nin haberine göre Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan, cinsel istismarın ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurdu. Kalkan, CİMER’den şu sorulara yanıt istedi:

  • Gaziantep’te böyle bir olay yaşanmış mıdır?
  • Eğer bu iddialar doğruysa; söz konusu kişi hakkında ne gibi yasal işlemler yapılmıştır?
  • Eğer bu iddialar doğruysa; söz konusu yurt hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır? Yurt olarak faaliyet göstermeye devam etmekte midir?
  • Söz konusu yurda ait en son denetimler ne zaman yapılmıştır? Hangi kurum tarafından yapılmıştır?
  • 2018 Yılı içinde Gaziantep genelinde bu veya benzeri şikayetler olmuş mudur? Olduysa bunlarla ilgili ne gibi çalışmalar yapılmıştır?”

Yurdun faaliyetleri durduruldu

CİMER, Kalkan’ın sorularını Şehitkamil Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne yönlendirdi. Müdürlük tarafından verilen yanıtta gereken incelemenin yapıldığı ve davanın devam ettiği ve yurdun faaliyetlerinin durdurulduğu belirtildi. Yanıtta şu ifadeler yer aldı:

“21.07.2018 Tarihli ihbar nedeniyle Sam Mahallesine gidilmiş, gerekli kişi ve kuruluşlarla iletişime geçilmiştir. İhbarda adı geçen Özel Sam Köyü Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda yaklaşık 2 ay önce 2 yurt öğrencisine istismar uygulandığının iddia edilmesi nedeni ile Müdürlüğümüzce gerekli inceleme ve değerlendirme yapılmış, gerekli müdahalelerde bulunulmuş, mahallenin bağlı bulunduğu Organize Sanayi Polis Merkezi’nin olaya anında müdahale ettiği, şüpheli kişileri gözaltına aldığı, olayın adli makama intikal ettiği, gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı ve davanın devam etmekte olduğu, yaşanan olay sonrasında yurdun faaliyetlerinin durdurulduğu, mevcut durumda faaliyetinin devam etmediği, söz konusu yurtların bağlı bulunduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uhdesinde olduğu, 2018 yılı içerisinde Müdürlüğümüze bu veya benzeri bir şikayetin bulunmadığı tespit edilmiştir.”

Sendika.org