Şule Çet davasında sanıklar ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacak

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüyle ilgili hazırlanan iddianame, Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Şule Çet’in cinsel saldırıya maruz kaldığı ve plazadan atılarak öldürüldüğü belirtildi.

Çet’in ölümüne ilişkin hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından kabul edilerek Çağatay A. ve Berk A. hakkında dava açıldı. Çağatay A. ve Berk A.’nın ‘kasten öldürme’ ‘cinsel saldırı’ ve ‘hürriyetten yoksun bırakma’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39’ar  yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. Sanıklar tutuklu yargılanacak.

Mahkeme heyeti, ilk duruşma tarihini 6 Şubat 2019 olarak belirlerken Çet’in ailesi duruşmaya katılım ve dayanışma çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs’ta Ankara’daki bir plazanın 20’nci katından düşerek yaşamını yitirmiş, olayın ardından şüpheliler Çağatay A. ve Berk A., gözaltına alınmıştı. Sanıklar olayın intihar olduğunu iddia etmiş ve ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Sanıkların serbest bırakılması tepkiyle karşılanmış, Şule Çet’in ailesi ve arkadaşlarının, kadın örgütlerinin çabaları ile geniş bir kamuoyu baskısı oluşturmuştu.  Savcılık soruşturmayı cinayet soruşturmasına dönüştürülerek, şüphelilerin tutuklanmasına karar verdi.