Sudan’da hükümet feshedildi, olağanüstü hal ilan edildi

2018’in Aralık ayında hükümetin, ekmeğe başta olmak üzere bir çok yaşamsal ürüne yapılan büyük zamlar nedeniyle başlayan ve ülke geneline yayılan eylemler, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in hükümeti feshederek ve olağanüstü hal ilan etmesiyle yeni bir durum kazandı.

Beşir, başkent Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda devlet televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında, ulusal uzlaşı hükümetinin ve 18 eyaletteki yerel hükümetlerin feshedildiğini, ülkede bir yıl süreyle OHAL ilan edildiğini söyledi.

Beşir, 2020’de yeniden seçilmesinin önünü açan anayasa değişiklilerini ise iptal etti. Beşir’in kararları, 19 Aralık’tan bu yana devam eden hükümet karşıtı eylemlerin ardından geldi.

Sudan Cumhurbaşkanı, ordunun ülke ve halkın hamisi olacağını vurgulayarak, alınan kararları bizzat takip edeceğini belirtti.

Parlamentonun anayasa değişikliği kararını ertelemesini isteyen Beşir, tüm siyasi partiler, silahlı gruplar ve gençlere diyalog çağrısı yaptı.

Beşir, konuşmasında şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı olarak destekçilerime de muhaliflerime de aynı mesafede yaklaştığım, adalet ve şeffaflık da dahil ulusal bir platformda duruyorum. Yurt dışındaki muhalif güçleri, ülke meseleleri ve diyalog mekanizmaları konusunda istişarelerde bulunmak üzere ileri adım atmaya, silahlı grupları da ülkede barışın sağlanmasını hızlandırmaya çağırıyorum. Sudan, bu krizden birlik olarak çıkacak. Bundan kurtulmanın yolu ulusal bilgelik ve ufukların önünü açmaktan geçiyor.”

Sudan Cumhurbaşkanı, siyasi istikrar vurgusu yaptığı konuşmasında asla tecrit ve dışlama politikası gütmeyeceklerini iddia etti.

‘Amacımız rejimi devirmek’

Beşir’in açıklamalarının ardından başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin çeşitli noktalarında düzenlenen hükümet karşıtı eylemlere polis biber gazıyla müdahale etti. Halk lastik yakarak bazı yolları trafiğe kapattı. Eylemleri örgütleyen Sudan Meslek Odaları (SPA), Beşir ve hükümet düşene kadar eylemlere devam etme kararı aldıklarını duyurdu.

SPA’nın Facebook hesabından yapılan açıklamada, “Beşir’in konuşması bizi ilgilendirmiyor. Amacımız rejimi devirmek ve iktidarı geçici bir hükümete devretmek” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Evrensel