Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kadroları akrabalarla doldu

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazandı. Genel Sekreter Hasan Yekbaş, ‘kayırma yok’ dedi.

Sivas’taki Cumhuriyet Üniversitesi için açılan kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazandı. Üniversite Genel Sekreteri Hakan Yekbaş, “Kayırma söz konusu değil, başarılı olan kazanıyor” dedi.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, üniversite Genel Sekreteri Hakan Yekbaş iddialara karşı, “Eleman alımında ve yöneticilerin yakınlarının görevlendirilmesinde kayırma söz konusu değil. Koşulları uyan herkes sınava giriyor ve başarılı olan kazanıyor. Yeni yönetimi hazmedemeyenler var, rantları kesildi, şantaj yapıyorlar” açıklamasında bulundu.

EŞLİ DOSTLU ATAMALAR

Sınav sonucu yapılan atamalar şöyle:

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Alacahan’ın oğlu Ömer Faruk Alacahan, Rektörlük’e uzman olarak alındı.
  • Rektör Danışmanı ve Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Taner Çiftçi’nin eşi Mehtap Çiftçi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’na öğretim görevlisi oldu.
  • Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Ahmet Turan Orhan’ın eşi Alev Orhan Yıldızeli, Meslek Yüksek Okulu’na öğretim görevlisi olarak atandı.
  • Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çimen’in oğlu Kaan Çimen, Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü’ne asistan oldu.
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Raci Kılavuz’un eşi Neval Kılavuz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na Öğretim görevlisi oldu.
  • Rektör Danışmanı Öğretim Üyesi Dr. Enis Baha Biçer’in eşi Dr. Derya Fatma Biçer, Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu Müdürü oldu.
  • Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı İbrahim Delice’nin kardeşi Prof. Dr. Ali Aksu, Eğitim Fakültesi Dekanlığı yapıyor.
  • Suşehri Timur Karabal Meslek Yüksekokulu Müdürü Gülay Ercins’in ağabeyi Vural Ercins, Üniversitede Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı oldu.

ATANANLAR NE DEDİ?

Eşi sınavla öğretim üyesi yapılan Taner Çiftçi: Kayırma söz konusu değil. Bugüne kadar adaletten şaşmadık.

Öğretim Görevlisi Alev Orhan: Benim ALES ve dil puanım yüksek. Hacettepe’nin doktora programını 1’incilikle kazandım. Herhangi bir müdahale söz konusu olamaz.

Oğlu Rektörlük’e uzman alınan Öğretim Üyesi Osman Alacahan: Bir sınav açılmış ve oğlum da kazanmış, şartları tutmuş. Babası akademisyen diye girmeyecek mi?

Oğlu, bölüm başkanı olduğu birime alınan Prof. Dr. Mehmet Çimen: Türkiye’de sadece birkaç anatomi hocasının çocuğu anatomist olmaya heveslenmiştir. Kaan da bunlardan biri.

Eşi üniversiteye alınan Raci Kılavuz: Eşim yetkin biri ve sınavı kazandı. Torpil yok.