Sendika. org editörü Ali Ergin Demirhan:” Direnme hakkımız saklıdır”

Hakkında gözaltı kararı olan sendika. org editörü Ali Ergin Demirhan ifade vermek için gittiği Çağlayan Adliyesi’nde ifadesi alınmaması üzerine bir yazı kaleme aldı.

Sendika. Org editörü Ali Ergin Demirhan hakkında “sosyal medya paylaşımı” gerekçesiyle gözaltı kararı olduğu belirtilerek 28 Haziran’da sendika.org’un Şişli’deki bürosuna polis baskını düzenlenmişti. Demirhan savcıya ifade vermek için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gitti. Dosyasının basın savcısına gönderildiği ve henüz ulaşmadığı gerekçe gösterilerek Demirhan’ın ifadesi alınmamıştı.

http://direnisteyiz24.org/hakkinda-gozalti-karari-olan-sendika-org-editoru-ali-ergin-demirhan-adliyeye-gitti-savci-ifade-almadi/

Demirhan konuyla ilgili sendika. org’daki yazısında: “24 Haziran 2018 seçim sonuçlarını meşru kabul etmeyip halkı isyana teşvik etme konusunda üstüme atılı suçu gereğince işleyebilseydim böyle olmazdı elbette. Bana pek suç gibi gelmiyor ama neyse… Savcı bey, suç unsuru oluşmamıştır. Ama önemli olan niyet mi diyorsunuz? Arkadaşlar, maalesef başaramadık. Niyet etmiş olmanın ne önemi var? Her başarısızlığın bir bedeli olmalı. Atı alan Üsküdar’ı geçti. Tam olarak nereye geçildiği meselesini ayrıca tartışırız ama bu tartışmalı geçişi durduramadık.” İfadelerini kullandı.

Yazısında yaşananları da “16 Nisan referandumu ile 24 Haziran seçimleri arasında yaşadığımız rejim değiştiren süreçte gayri meşru olana gayri meşru dediğimiz ve direnme hakkını hatırlattığımız için hakkımda dördüncü kez soruşturma açıldı. Tebligat gönderip ifadeye gitmemi beklemek yerine gözaltına almak üzere gece vakti 2.15’te kapımızı kırmışlardı. Düzgün bir tebligat bekleyişiyle geçen üç haftanın ardından avukatlarımla gittiğim adliyede ise ifade verecek muhatap bulamadık. Belli ki gece baskını ve iki haftaya kadar uzayabilecek OHAL gözaltısı ile peşinen cezalandırmaya niyetlenmişler ama yargılama kısmını o kadar dert edinmemişler.” İfadeleriyle aktaran Demirhan “Sendika.Org önüne hangi engel ve baskı çıkartılırsa çıkartılsın o hakikati yazmaya, o direnişin sesi olmaya devam edecek” diyerek yazısını tamamladı.

Yazının tamamı için: http://sendika62.org/2018/07/direnme-hakkimiz-saklidir-ali-ergin-demirhan-503296/