Sarı Yelekliler sokakları terk etmiyor

Fransa’da akaryakıt zammına tepkiyle başlayan hükümet karşıtı “Sarı Yelekliler” eylemleri 4. haftasında da devam ediyor. 8 Aralık Cumartesi günü protestolara polis saldırısı gerçekleşirken, resmi açıklamalara göre bin 723 kişinin gözaltına alındı.

Fransa İçişleri Bakanlığı, ülke genelindeki “Sarı Yelekliler” protestolarında bin 723 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan bin 220’sinin hâlâ gözaltında tutulduğunu açıkladı. Fransa’da akaryakıt zamlarına yönelik tepkiyle başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetine karşı protestoya dönüşen gösterilerde Cumartesi günü yine resmi açıklamalara göre 136 bin civarında kişi sokaklara çıktı.

DW’nin haberine göre, özellikle başkent Paris olmak üzere pek çok bölgede göstericiler polisle çatıştı. Güvenlik güçleri biber gazı kullanırken, Sarı Yelekliler araçları ateşe verdi, barikatlar kurdu.

Champs-Elysees Caddesi’ndeki dükkanlar ve restoranlar da kepenk indirirken, Marsilya, Bordeaux, Lyon ve Toulouse eylemlere ve polisle çatışmalara sahne oldu.

İçişleri Bakanı Castaner Cumartesi akşamı yaptığı açıklamada olaylarda 17’si polis 135 kişinin yaralandığını açıklarken olayların “kontrol altında” olduğunu iddia etti.

Devam eden protestolarda Macron’un istifasını istenirken, Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki günlerde gösterilerle ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Başbakan Edouard Philippe, Macron’un göstericilerin taleplerini dikkate alacağı sözünü verirken, “Bir diyalog başlatıldı ve bu devam etmeli” dedi.

Macron ülke çapında öfkeye neden olan akaryakıt zammının tamamen iptal edildiğini açıklamıştı. Ancak hükümetin attığı geri adıma rağmen 17 Kasım’da başlayan eylemlerini protestocular işçi, emekli ve öğrenci hakları dâhil diğer konulardaki taleplerini dile getirmek için eylemlerine devam ediyor.

Nazi Hatırlatması

Lise öğrencilerinin polisler tarafından yere diz çöktürülmesi de büyük tepkilere neden oldu. Devam eden eylemde zaman zaman protestolarda bu görüntüler de canlandırıldı. Sarı Yelekliler’in siyasi duruşları üzerine pek çok tartışma yürütüledursun, işgal sırasında Naziler tarafından uygulanan diz çöktürmenin lise öğrencilerine uygulanması devlet saldırısının siyasi karakterini ise ortaya koyuyor.

Araçlarda bulundurulması zorunlu olan reflektörlü sarı yelekleri giyerek eylem yaptıkları için “Sarı Yelekliler” adını alan göstericilerin Fransa’da başlattığı hareket, Belçika ve Hollanda’ya da yayılmış durumda. Belçika’nın başkenti Brüksel’de Cumartesi günü düzenlenen eylemlerde 400 kişi gözaltına alındı.