Sarı Yelekliler eylemlerinin 7. haftası: “Temel ihtiyaç maddeleri vergileri düşürülsün”

Fransa’da 17 Kasım’dan bu yana devam eden eylemlerde hükümetin attığı geri adımla yetinmeyen protestocular, başta temel ihtiyaç malzemeleri, gıda ve ulaşım olmak üzere vergilerin düşürülmesi, emekçilerden ve yoksullardan az, zenginlerden daha çok vergi alınması taleplerini öne çıkıyor.

Sarı yelekler eylemlerinin 7. haftası olan bu hafta sonu hükümetten taleplerine yeterli yanıt almadıkları için eylemlerine devam ediyor.

Kavşaklar ve gişeler başta olmak üzere ülkenin çeşitli noktalarında yol kapatma eylemi yapan protestocular, eylemlerin 7. haftası olacak cumartesi günü yaygın gösteriler düzenlenecek.

Rennes, Marsilya ve Bordo bölgelerinde cumartesi günü için toplanma çağrıları yapılıyor. Paris’teki Yeni Yıl gecesi Paris’te Champs-Elysees’de de sarı yeleklilerin buluşması bekleniyor.

Sarı Yelekliler eylemlerine hükümet kayıtlarına göre 6. cumartesi olan geçtiğimiz cumartesi 38.600 kişi katıldı.

“Vergiler düşürülsün”

Macron tarafından bugüne kadar açıklanan önlemleri yeterli bulmayan direnişçiler,  enerji, konut, ulaşım, gıda, giyim eşyası gibi temel ihtiyaç ürünlerindeki vergi oranlarının da azaltılmasında da ısrarcı. Adil vergi dağılımı için zenginlerden daha çok vergi alınması, seçilmişler ve yetkililerin maaşlarının da sınırlandırılmasını istiyor.

Sarı yelekliler ücrette adaletten emekliliğe, vergilerden sosyal haklara, ulaşım giderlerinden akaryakıt fiyatlarına ve göçmenlere kadar birçok konudaki hak gasplarının sonlandırılmasını istedikleri 42 maddelik taleplerinin arkasında.

Akaryakıta ek vergilerin durdurulması talepleri hükümet tarafından karşılanan Sarı yeleklilerin talepleri arasında adil vergi politikaları ile ilgili şu talepler de yer alıyor:

  • Net bin 180 euro civarında olan aylık asgari ücretin en az bin 300 euroya çıkartılması; 62 olan emeklilik yaşının 60’e düşürülmesi; en düşük emekli maaşının bin 200 euroya çıkartılması; maaş artışlarının enflasyon oranına endekslenmesi ve adil vergi.
  • Birçoğu düşük vergilendirmelerin yapıldığı ülkelerde olan Google, Amazon, Mc Donalds gibi şirketlerin daha fazla vergi vermesini, buna karşılık ise küçük ve orta ölçekli şirketlerin vergilerinin azaltılmasını.
  • Devletin borçlarının faizlerinin ödenmesine son verilmesi ve bütçe açığının zenginlerin kaçırdığı vergilerle kapatılması.
  •   ‘Kriz’ gerekçesiyle işten çıkartılmalara son verilmesi.
  •   Görevi ne olursa olsun bir yöneticiye verilen ücretin üst sınırının 15 bin euro olması.

Karakol önünde yol kapatma eylemi

Fransa’da “Sarı Yelekliler”  yol ve kavşak kapatma eylemleri ile direnişlerine devam ediyor.

Yüzlerce  sarı yelekli protestocu, bugün öğleden sonra, Loire’de bulunan polis karakolunun eylem yaparak “trafiği durdurma” çağrısı yaptı.

“Evde olduğundan daha iyi” diyerek eylemlerini sürdüren Sarı Yelekler kavşaklarda yol kapatma eylemleri ile ülke genelinde yaygın protestoları sürdürüyor.

Petrol fiyatlarının artışı ile 17 Kasım’da başlayan protestolar, hayat pahalılığı, işsizlik, ayrımcılık gibi bir çok talebi de içererek genişlerken, hükümetin zamları geri alması da talepleri için sokağa çıkanları durdurmadı.

Hükümetten polislere pirim

Toulouse yakınlarında, bir grup mesajlarını yaymak için bir ilan panosu kiraladı. Greve gitme tehdidinde bulunan polisler için özel bir ikramiye belirlenmesine karşı “Polise Ayda 150 Euro daha. Ya biz?” yazdırarak panonun fotoğrafını instagram hesabından paylaştılar.

18 Aralık’ta, İçişleri Bakanı, polis memurlarının maaşlarını kademeli olarak artırmaya karar verdi. Buna göre bir yıl içinde rütbelerine göre, net aylık maaşlarının 120 ila 150 Euro artacağı belirtiliyor. 

Direnişteyiz/dünyadan