Sandık kurulu başkan ve görevlileri Büyükşehir’de problem, ilçelerde değil!

YSK’nın İBB seçimlerine dair iptal kararının gerekçesi olarak dikkate aldığı tek dayanak Sandık Kurulu başkan ve üyelerinin kamu görevlisi olmaması.

Bu karar bazı soruları akla getiriyor…

1- Aynı başkan ve üyelerin görev yaptığı, aynı zarfa konmuş olan ilçe belediye başkanlıkları ve muhtarlık seçimlerinin iptaline niye yol açmıyor?

2- Aynı zarfa konan oy pusulalarından sadece büyükşehir ile ilgili olanları mı sayamıyorlar, ‘Kanundaki açık hükme göre’?  Kamu görevlisi sandık kurulu başkan ve üye olma şartı sadece İBB için mi geçerlidir?

Kamu görevlisi olmayan sandık kurulu  başkan ve üyeleri, ‘Kanunun açık hükmüne göre’, örneğin Üsküdar, Beyoğlu, vb… diğer ilçe belediye seçimlerinde görev alacak yeterliliğe sahip midir?

3- Belediyelerden daha önemli olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri de, kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyeleri nedeniyle iptal edilecek mi?

4- Aynı şekilde, 16 Nisan referandumu da iptal edilecek mi? 1 Kasım, 7 Haziran… uzatmak mümkün..

Şimdi geriye doğru tüm seçimlerin iptal edilmesi gerekecek. En azından geriye doğru birkaç seçimde aynı sandık kurulu başkan ve görevlilerinin seçimlerde görev aldığı dair haberler basına yansımıştı.