Salih Müslim: “İdlip’in özgürleşmesi için mücadeleye hazırız”

TEV-DEM Dış İlişkiler Komitesi Sorumlusu Salih Müslim, Suriye hükümetiyle yapılan görüşmelerin “ortak bir operasyon ve İdlip’in birlikte özgürleştirilmesi” için ön ayak olup olmayacağı şeklindeki soruya yanıtında “Mücadeleye hazırız” dedi.

TEV-DEM Dış İlişkiler Komitesi Sorumlusu Salih Müslim, Rojavalı yetkililerin Şam ziyareti ve İdlip operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Müslim, Suriye hükümetinin isteği ve resmi daveti üzerine Demokratik Suriye Meclisi (MSD) heyetinin ilk defa Şam’a gittiğini belirterek “Bu bir hazırlık komitesi gibi ya da rejimin ciddi olup olmadığını anlamak için bu davet üzerine gidildi. Fakat gerçekten içeriğini bilmiyoruz. Yalnız bu arkadaşlar bir açıklama yaparak görüşmelerin olumlu olduğunu ve komiteler oluşturmak üzere anlaşıldığını söylediler. Böyle ise demek ki iyidir, iyi bir adımdır” dedi.

Müslim, ön görüşmelerin ardından karşılıklı güven temelinde olumlu gelişmelerin yaşanması durumunda daha ileri adımların da atılabileceğini kaydetti.

“SİYASİ İRADEMİZ KİMSENİN ELİNDE DEĞİL, BİZİM ELİMİZDE”

ABD’nin Suriye hükümetiyle yapılan görüşmelere nasıl yaklaştığına ilişkin bir soruyu ise Müslim, “Şundan bundan izin alacağız diye bir şey yok. Halklarımızın çıkarı neyse onu yapıyoruz. Tekrar ediyorum siyasi irademiz hiç kimsenin elinde değildir, bizim elimizdedir” diyerek yanıtladı.

“İDLİP’DE MÜCADELEYE HAZIRIZ”

“Şu anda İdlip operasyonu gündemde. Rejimin de bu operasyon için hazırlıkları var. Bu görüşmeler İdlib’de terör güçlerine ortak bir operasyon ve İdlip’in birlikte özgürleştirilmesi için ön ayak olabilir mi?” şeklindeki soruyu ise Müslim, “İdlip bizim için iki bakımdan önemlidir. Daha önce de söyledik Suriye’nin neresinde olursa olsun terör varsa ve terörist bir örgüt varsa bizi ilgilendirir” diyerek yanıtladı.

Mücadeleye hazır olduklarını belirten Müslim, sözlerinin devamında “Ama kimlerle yapacağız, kimlerle gideceğiz bu artık bize ya da askeri imkanlara bağlıdır. O başka bir meseledir. Ama prensip olarak Suriye halklarına zarar veren herhangi bir terörist örgüt varsa ona karşı mücadele etme noktasında bizimde payımız vardır ve bu görevimizi yerine getiririz” dedi.

Müslim’in İdlip operasyonuna katılım konusundaki açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

“Geçen röportajlarımızda İdlip’e tüm terör gruplarının toplandığını ve İdlip’in patlayacak bir barut fıçısına benzediğini söylemiştik.

Hepsi oraya toplanmışlardır. Asıl onlarla aramızda bir kan davası gibi bir şey vardır. Muhakkak bir şeyler yapmamız gerekir. Bu birinci meseledir.

İkinci mesele de Türkiye’nin planlarının olmasıdır. Afrin’i Rakka ve diğerleri yerine terörizmin başkenti yapmak istiyor.

Bunları Afrin’den çıkarmak, bunlarla mücadele etmek bizim boynumuzun borcudur, muhakkak bir şeyler yapmak zorundayız. Ama nasıl katılacağımız net değildir.

Afrin’i savunmak için muhakkak İdlip konusunda da bir şeyler yapmamız gerekiyor.”