Sakarya’da ırkçı saldırı: Baba öldü, oğlu ağır yaralı

Sakarya’nın Hendek ilçesinde Kürtçe konuştukları gerekçesi ile silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı (43) yaşamını yitirirdi, oğlu Burhan Sakçı (16) ağır yaralandı.

Irkçı saldırı 16 Aralık pazar günü, Sakarya’nın Hendek ilçesi Yenimahalle’de meydana geldi. Saldırıda hayatını kaybeden Kadir Sakçı’nın kardeşi Fahrettin Sakçı yaşananları ARTI TV’ye şöyle anlattı:

“Muşlu olan Kadir Sakçı ve oğlu Burhan Sakçı’nın önü beştepeler caddesinde bir kıraathanenin önünde kesildi. Hikmet Usta adlı saldırgan, baba ve oğula “Kürt müsünüz?” sorusunu yöneltti.

Baba ve oğlun “Evet Kürdüz” cevabını vermesi üzerine saldırgan, “Zaten sizi sevmiyorum” diyerek belindeki tabancayı çıkarıp ateş etti.”

Olayda yaralanan baba-oğul Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Kadir Sakçı yaşamını yitirdi. Oğlu Burhan Sakçı’nın ise tedavisi devam ediyor.

Saldırının ardından kaçan saldırgan Hikmet Usta Bursa’da gözaltına alındı.

Saldırganın “Olay esnasında sarhoştum, hatırlamıyorum” diyerek kendini savunduğu öğrenildi.

Irkçı saldırı ilk değil

Sakarya’da 2006’da da benzer bir saldırı yaşanmış, aynı aileden Sabri Sakçı hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından twitterda  etiketi ile ırkçı saldırıya tepki gösteriliyor.

HDP: Sakarya’daki ırkçı saldırının sebebi AKP-MHP iktidarıdır

Sakarya’da Kürtçe konuştukları için katledilen baba ve ağır yaralanan oğlu için HDP açıklama yaptı. HDP milletvekili Saruhan Oluç imzasıyla yapılan açıklamada bu saldırının AKP-MHP politikalarının bir sonucu olduğu vurgulandı.

HDP’nin açıklaması şu şekilde;

Sakarya’daki ırkçı saldırı iktidar politikalarının sonucudur

Sakarya’nın Hendek ilçesinde Kürtçe konuştukları ve Kürt oldukları için bir baba ve oğul silahlı saldırıya uğradı. 43 yaşındaki Kadir Sakçı yaşamını yitirirken, 16 yaşındaki oğlu Burhan Sakçı ise ağır yaralandı. Kadir Sakçı’ya rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı, yaralı Burhan Sakçı’ya ise acil şifa diliyoruz.

Havalimanı İşçilerine “Kürtçe” gözaltısı

Geçtiğimiz aylarda tahta kurularına, iş cinayetlerine ve insanlık dışı çalışma koşullarına isyan eden işçilerle gündeme gelen üçüncü havalimanı şantiyesinde geçtiğimiz perşembe günü 3 işçi “Kürtçe müzik dinledikleri” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Şantiyedeki yetkili firma IGA’nın alt taşeronu MNG firmaya bağlı işçiler, geceyi karakolda geçirdikten sonra, bugün Çağlayan Adliyesi’ne sevk edildi.

Cuma günü, gözaltına alınan 3 işçiden ikisi adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, bir işçi de tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.