Şair Ahmet Telli’ye faşist saldırı ve tehdit: “Bu ülkeyi size mezar edeceğiz”

Şair Ahmet Telli, Hacettepe Üniversitesi Kitap Kulübü’nün çağrısıyla gerçekleştirilen “Cumhuriyet Döneminde Edebiyat” konulu sunumu sırasında faşist grubun saldırısına uğradı.

Ahmet Telli’nin “Toplumsal vicdan nedir” sorusuna “toplumların vicdanı yoktur linç kültürleri vardır. Vicdan bireyseldir yanıtından sonra 35 kişilik bir grup “size bu ülkeyi mezar edeceğiz. Devlet biziz” sloganlar attı. Telli’yi ve söyleşiye katılan diğer öğrencileri taciz ederek etkinliği engelleyen faşist güruhun okulun öğrencilerinden olmadığı belirtiliyor.

Ahmet Telli’ye yapılan saldırıyı Şair Mehmet Özer sosyal medya hesabından duyurdu. Telli’nin saldırıdan sonra “saldırganların tavrı sözümün kanıtıydı, linç etmeye gelmişlerdi. Yeniden çağırsalar yine giderim” dediğini kaydeden Özer, faşist grubun, söyleşinin yapıldığı salonun önünde “devlet biziz” ve “bu ülkeyi size mezar edeceğiz” diyerek bağırdığını da ekledi.

Telli Gazete Duvar’a ise yaşananları şöyle anlattı: “Çok naif ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Çok memnun olduklarını söyledi öğrenciler. Söyleşi devam ederken bölüm sekreteri içeriye girdi. ‘Salonu boşaltın tutamıyoruz kapıdakileri’ dedi. Sonrasında etkinliği düzenleyen gençleri tehlikeye atmamak için tek başıma salondan çıktım. Kapıda bekleyen 30-35 kişilik güruhun arasından geçtim. Arkamdan slogan atmaya tehdit etmeye başladılar. ‘Hacettepe sana mezar olacak’ diyerek bağırdılar. Taksiye gidene kadar sloganları devam etti.”