Rekabet Kurulu’ndan 3. havalimanı şirketleri için karar

Rekabet Kurulu, Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat’ın kurduğu ortak şirkete İstanbul 3. Havalimanı’nın yetkilerini üstlenmek üzere onay verdi.

Rekabet Kurulu, Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu tarafından İstanbul 3. Havalimanı’nda hizmet vermek üzere dört yeni ortak girişim grubu kurulmasını onaylandı.

Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, İstanbul 3. Havalimanı’ndaki uçaklar için gerekli olan jet akaryakıtının tedarikçilerden satın alınması, depolanması, havayolu şirketlerine satılması ve uçaklara hidrant sistemi vasıtasıyla ikmali faaliyetlerini yerine getirmek üzere ortak girişim şirketinin (İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri AŞ) kurulması işlemine onay verdi.

Otopark, döviz ve akaryakıttan da sorumlular

Söz konusu ortak girişim grubunun, 3. Havalimanı’nda bazı hizmetlerden sorumlu olmak üzere üç yeni ortak girişim şirketi kurması işlemi de uygun görüldü:

* CMLKK Otopark İşletme Hizmetleri AŞ otopark hizmetlerinin verilmesinden,

* CMLKK Döviz Ticaret Yetkili Müessese AŞ döviz alımı ve satımı faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinden,

* CMLKK Akaryakıt İstasyonları İşletmeciliği AŞ akaryakıt istasyonları işletmeciliği hizmetlerinin verilmesinden sorumlu olacak.

İGA 2016’da kurulmuştu

3. havalimanını yapan beş şirketin 13 Ekim 2016’da kurduğu İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri AŞ, 16 Ekim 2016 sayılı Ticaret Sicil’de yayımlandı. Ancak şirketler 18 Nisan 2018’de de şu taleple Rekabet Kurulu’na başvurmuştu:

“İstanbul Yeni Havalimanı’nın akaryakıt ihtiyacının deniz yolu ile karşılanmasıamacıyla, liman veya iskele yapma ve işletme faaliyetlerini yerine getirmeküzere, Cengiz-Mapa-Limak- Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından bir ortak girişim şirketi kurulmasına izin verilmesi talebi.”

3. havalimanı hakkında

7 bin 650 metrekarelik alana yayılan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan 3. havalimanının açılışı Ekim 2018 olarak açıklandı. Havalimanın tüm bağlantıları ile beraber maliyeti ise yaklaşık 10,2 milyar euro.

Projenin ihalesi Mayıs 2013’te 52 milyona Cengiz-Mapa-Limak- Kolin-Kalyon ortaklığına verildi. Havalimanının inşaatı bu ortaklığın kurduğu İGA (İstanbul Grand Airport) Havalimanı A.Ş. tarafından işletildi.

Şirketin internet sitesinden açıklandığına göre, 7 bin 650 metrekarelik kamulaştırma alanının, 3 bin 500 hektarı havalimanı alanı için kullanılırken, 1100 hektarın içinde bir ‘havacılık tıp merkezi’ ve büyük alışveriş tesislerinin bulunacağı bir “ticaret alanı” öngörülüyor.

Kuzey Ormanları Savunması’nın (KOS) raporuna göre toplam alanın 6 bin 172 hektarı ormanlık bir alan.

Projeye göre 3. Havalimanının karayolu ulaşımı Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü ile sağlanacak.