Politeknik Beyoğlu Belediyesi’ne çöken binayı sordu

Politeknik, Sütlüce’de yoğun yağış sonrası temelindeki toprak kayan bir binanın çökmesinin ardından Twitter hesabı üzerinden Beyoğlu Belediyesi’ne bir dizi soru yöneltti.

Olaya ilişkin “Ortaya çıkan tablo, teknik açıdan uygunsuz temel çalışmasının yürütüldüğünü gösteriyor” değerlendirmesinde bulunan Politeknik, Beyoğlu Belediyesi’ne şu soruları sordu:

1) Yıkılan iksanın hesapları (zemin değerleri, sürsaj yükleri, barbakan hesabı) ve yapım tarihi elinizde mevcut mudur?

2) Eski iksa ise ruhsatlı bina yapımına başlanmadan önce bu iksanın yeni kot dağılımına göre tekrardan hesapları kontrol ettiniz mi?

3) Çevredeki yapıların temel özellikleri ve yük soğanları hesaba katıldı mı?

4) İksanın projesini kontrol ettiniz mi, imalat sürecini denetlediniz mi?

5) İlçenizdeki vatandaşların yaşamının hatalı mühendislik uygulamalarıyla hiçe sayılması konusundaki sorumluluğunuzu ne zaman yerine getirmeyi düşünüyorsunuz?

KİRİŞ: DENETİM SORUMLULUĞU BEYOĞLU BELEDİYESİ’NDE

Konuya ilişkin Sendika. org’a konuşan Politeknik Yönetim Kurulu Başkanı ve İnşaat Mühendisi Ersin Kiriş, denetim sorumluluğunun Beyoğlu Belediyesi’nde olduğunu söyledi.

Kiriş şöyle konuştu:

“Yağmurla birlikte arkasında ağırlaşan toprak yükünü taşıyamayan iksa göçüyor, yanında bulunan yapı da göçük sonrası yıkılıyor. Bu demek oluyor ki proje, imalat, denetim süreçleri sağlıklı ve güvenli işletilmemiş. İlçe sınırları içinde denetim sorumluluğu Beyoğlu Belediyesi’nde.”