Polisin engellemelerine rağmen Suruç Şehitleri katliamın gerçekleştiği Suruç’ta anıldı

Suruç Katliamı’nın 3. yılında polisin keyfi engellemelerine rağmen katliamın gerçekleştiği Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde bir araya gelenler 33 devrimciyi andı.

33 düş yolcusunun yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nın 3. yılında mezarlıklarda, meydanlarda ve katliamın gerçekleştiği Urfa Suruç’ta anmalar düzenleniyor.

20 Temmuz 2015’te SGDF üyeleri, Anarşistler, siyasi parti temsilcileri ve yaşam hakkı savunucuları, Suriye’nin Kobani kasabasına oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde toplanmışlardı.

Amara Kültür Merkezi’nde yapılan basın açıklaması sırasında IŞİD üyesi Abdurrahman Alagöz’ün düzenlediği intihar saldırısında 33 kişi yaşamını yitirmiş, 100’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Suruç’ta gerçekleştirilen anma öncesinde aralarında milletvekillerinin, parti temsilcilerinin ve Suruç Ailelerinin de bulunduğu heyet polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Suruç Aileleri duruma “Polis önümüzü barikatlarla kesti. 3 yıl önce alınmayan güvenlik 33 Düş Yolcusunu anmamızı engelliyor. Bizim anma yapmamızı engelleyenler katliamı engelleselerdi şuan 33 Düş Yolcusu aramızda olurdu” diyerek tepki gösterdi.

Polisin keyfi engellemelerine rağmen katliamın gerçekleştiği Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde bir araya gelen kitle 33 devrimciyi andı. Kültür merkezinde yapılan açıklamada “3 yıl önce bu bahçede umutlarımız, oyuncaklarımız vardı. 3 yıl önce patladı bomba 33 Düş Yolcusunu aramızdan ayrıldı. Bizleri engelleseniz de bizler bu bahçe de olmaya, adalet istemeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Anmaya HDP milletvekilleri Murat Çepni, Ömer Öcalan, SGDF MYK üyeleri Deniz Bahçeci ve Helin Yılmaz, DTK temsilcisi ve ESP MYK üyesi Suat Çorlu ve Veli Saçılık katılım gösterdi.

Sendika.org