Plaza de Mayo Büyükanneleri 128. kayıp toruna ulaştı

Plaza de Mayo büyükanneleri, Arjantin’de diktatörlük döneminde ailesinden çalınan 128. çocuğun kimliğine ulaşıldı.

Arjantin’de diktatörlük döneminde annelerinden çalınan bebeklerin davaları ile ilgilenen hak arayıcıları, DNA testleri ile 128. kayıp çocuğun kimliğine ulaştığını açıkladı.

Associated Press’in haberine göre, Plaza de Mayo büyükanneleri, Cuma günü yaptığı açıklamayla 1976’da kolluk kuvvetleri tarafından kaçırılan Rosario del Carmen Ramos adlı bir kadının biyolojik oğlu Marcos’u bulduklarını duyurdu. Ramos’un o dönem 5 aylık olan oğlu ile birlikte ülkenin kuzeybatısında bulunan Tucuman’dan kaçırıldığı belirtildi.
HENÜZ YAŞANMAMIŞ 42 YILLIK AŞKIN İADESİ

Henüz Perşembe günü kimliğini öğrenen ve şuanda 42 yaşında olan Marcos, kardeşleri ile duygusal bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Marcos’un kardeşi Camilo Suleiman, “Onun tüm hayat hikayesini 20 saniyede öğrenmek istiyoruz. Bu, henüz yaşanmamış 42 yıllık aşkın iadesi.” diye konuştu.

ARJANTİN’İN KANAYAN YARASI

Arjantin’de diktatörlük sırasında görev yapan bazı memurlar, çoğu zaman idam edilen ya da kaçırılan siyasi tutsaklardan gelen bebeklerin sistematik hırsızlığını organize etmekten suçlu bulundu. Bu durumda yaklaşık 500 çocuğun olduğu tahmin ediliyor.