Ana Sayfa Haberler PKK ve KCK’den Zeki Şengali açıklaması

PKK ve KCK’den Zeki Şengali açıklaması

Fotoğraf: ANF

PKK ve KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Şengal’de TSK’nın hava saldırısı sonucu hayatını kaybeden Zeki Şengali için yazılı bir mesaj yayımladı. PKK suikastın Ankara, Erbil, Bağdat ve Washington yönetimlerinin işbirliği sonucu gerçekleştirildiği belirtirken, KCK, ‘Türk devleti yaptığı katliam ve suikastlerle sonunu daha da yakınlaştırmaktadır’’ dedi.

 

PKK ve KCK, TSK’ye bağlı savaş uçaklarının 15 Ağustos’ta Şengal’e yönelik hava saldırısı sonucu hayatını kaybeden Êzîdî Toplumu Koordinasyonu ile KCK Yürütme Konseyi üyesi Zeki Şengali’ye ilişkin ayrı ayrı açıklama yaptı.
PKK: ŞENGALİ’YE SALDIRI ÊZIDÎ KÜRT HALKINADIR
PKK Yürütme Komitesi de Zeki Şengali suikastına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Zeki Şengali’ye yöneltilen saldırı, esas olarak Êzîdî Kürt halkının varlığına ve demokratik özerk yönetimine yöneltilmiş bir saldırıdır ifadesini kullandı.
ANF’de yer alan açıklama da şöyle denildi: TC savaş uçaklarının 15 Ağustos Şengal saldırısı, aynı zamanda Şengal halklarının kardeşliğine ve demokratik birliğine yöneltilmiştir. Kürdistan halkının varlığına ve özgürlüğüne kasteden bir saldırı olmuştur. Böyle bir saldırı ile Irak’ın ve Güney Kürdistan’ın demokratikleşmesi engellenmek istenmiştir. Bu saldırı 3 Ağustos 2014 DAİŞ saldırısı ile 24 Nisan 2017 TC saldırısının bir devamı, faşist TC güçlerinin Efrîn ve Bradost’a yönelttiği saldırıların bir parçası olmuştur. DAİŞ faşizminin 3 Ağustos 2014’te yapamadığını ve başaramadığını, 15 Ağustos 2018’de AKP-MHP faşizmi yapmak ve başarmak istemiştir.
Açıklamanın tamamı için: ANF

KCK: IRAK, ABD ve KDP SORUMLUDUR

Zeki Şengali’ye yönelik suikastta ABD, Irak hükümeti ve KDP’nin rolü olduğunu belirten KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, “Şengal’den gelen bilgilere göre KDP ya da Irak’a yakın çevrelerin bu suikastta işbirliği yaptıkları iddiası bulunmaktadır. Irak başbakanı Haydar Abadi’nin Ankara’da yaptığı görüşmelerden sonra bu saldırının yapılması dikkat çekicidir. Mâm Zeki Şengali defalarca Irak yetkilileriyle Êzidîleri temsilen görüşmeler yapmıştır. Bu durum Irak hükümetinin bu suikast ve Şengal’e yapılan saldırı konusunda açıklama yapmasını gerektirmektedir.” dedi.

Açıklamanın tamamı için;  ANF