Patronlar, işçilerin direncini kırmak, örgütlü geleneğini dağıtmak istiyor… Tüpraş işçisinin ‘fabrikaya kapanma’ eylemi sürüyor

TÜPRAŞ yönetiminin toplu sözleşme sürecini bilinçli olarak çıkmaza sürüklemesine tepki gösteren işçiler, fabrikalara kapanarak işyerini terk etmeme eylemi başlattı.

Koç Holding’in en çok kâr eden şirketlerinin başında gelen TÜPRAŞ ile Petrol-İş sendikası arasında sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri, şirketin düşük ücret zammı yanı sıra, 3 yıllık sözleşme, mazeret izinlerinin azaltılması, vardiya değişikliği gibi dayatmaları nedeniyle tıkanmıştı.

İşçiler uyarmıştı

İşçiler, yaklaşık bir aydır Aliağa, Kocaeli, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinde yaptıkları eylemlerle haklarına yönelik saldırıya izin vermeyeceklerini göstermiş, eylemlerini radikalleştireceklerini duyurarak şirketi uyarmışlardı.

TÜPRAŞ yönetiminin uyarıları dikkate almayan uzlaşmaz tutumu devam edince, işçiler eylemi büyütme kararı aldı. Dün gece işbaşı yapan 24.00/08.00 vardiyası bu sabah eylem başlatarak fabrikayı terk etmedi. Sabah vardiyasına gelen işçilerin de dahil olduğu eylem sürecinde, zorunlu bazı alanlar dışında üretim yapılmadığı belirtildi. Eylemlerin ne zaman nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmiyorken, işçiler TÜPRAŞ patronunu masada anlaşmaya oturtmaya kararlı görünüyor.

İşçiyi ezme, örgütlülüğünü dağıtma saldırısı

İşkolu patronları TİS sürecini, petrol işçilerin direncini kırmak, örgütlü geleneğini dağıtma fırsatı olarak kullanmak istiyor.

Şirketin; Aliağa, Kocaeli, Batman ve Kırıkkale fabrikalarında Petrol-İş üyesi 4300 işçi çalışıyor. TÜPRAŞ adına işkolunun patronlar örgütü KİPLAS ile Petrol-İş arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde, patronlar işçilerin kazanımlarını aşağı çekmek ve örgütlülüğüne darbe vurma amaçlı bir strateji izliyor.

Örneğin, Koç Grubu için TİS’in sonuçlanış biçimi özellikle önemli. Yaklaşık 150 bin metal işçisini kapsayan, en çok da Koç’u ilgilendiren MESS grup toplu sözleşme sürecine girildi. TÜPRAŞ sözleşmesinde işçiyi ‘bozguna’ uğratmaları MESS’te ellerini güçlendirecektir.

Tüpraş işçisiyle dayanışmaya!

Belki her işçi direnişinde olduğundan daha fazla, “TÜPRAŞ işçisi kazanırsa işçi sınıfı kazanacaktır!” sınıfsal bakışıyla dayanışmayı büyütmeliyiz.

Konfederasyon farkı gözetmeksizin tüm sendikalar, işçiler, emek güçleri; TÜPRAŞ işçisiyle dayanışmaya!

İşçi Gazetesi / 16 Mayıs 2019