Panahi’nin annesi: ‘Yalvarırım engel olun!’

İran ’da tutuklu bulunan ve her an idam edileceği bildirilen aktivist Ramin Hossein Panahi, infazı engellemek için mücadele edenlere, cezaevinde çekildiği öğrenilen görüntülü mesajla seslendi. Penahi’nin annesi, “Yalvarırım bu idama engel olun” çağrısında bulunarak İnsan Hakları savunucularına Penahi’ye yönelik idam kararını engellemelerini istedi.

Kardeşi Amjad ise “Panahi’nin özgürlüğü idam tehditi altında bulunan tüm tutsakların özgürlüğüdür” dedi.

Panahi, ailede idam kararına çarptırılan ilk kişi değil. 6 yıl önce Enver adlı kardeşi de idam cezasına çarptırıldı. Panahi ile yakalanan bir kardeşi 9 yıl hapis cezasına çarptırılıken bir diğer kardeşi de daha önce öldürülmüştü.

İdam kararını iptal etmek için Uluslararası Af Örgütü’nün başlattığı kampanya 67 bin imzayı geçerken, önceki gün de Türkiye’de birçok yazar ile gazeteci, aktivist Panahi’nin ölüm cezasının durdurulması için imza kampanyası başlattı. ABD merkezli İran İnsan Hakları Dokümantasyon Merkezi’nin rapora göre, İran’da son bir yılda idama mahkûm edilen 390 kişinin cezasının infaz edildiği bildirirken Birleşmiş Milletler İran Raportörü Ahmed Shaheed ise daha önce yaptığı açıklamada İran ’da her yıl 1000 kişinin idam edildiğini belirti.

Panahi: Açlık grevimi sonlandırıp idam etmek istiyorlar

Panahi’nin ailesi dün sabah saatleriyle birlikte Panahi’nin tutulduğu Tahran’daki Recayi Cezaevi önünde kendisinden haber almak için beklemeye başladı. Verilen idam hükmünün dün infaz edileceğinin duyurulması üzerine başlatılan imza ve sosyal medya üzerindeki kampanyalardan sonra, İran rejiminin infazı gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği henüz netlik kazanmış değil.

Öğle saatlerinde Panahi ailesi ve avukatlarının cezaevi önündeki bekleyişleri karşılık buldu. Panahi’nin anne ve babasının 2 hafta aradan sonra oğullarını görmesine izin verildi. Panahi’nin infaz edilmediği bilgisini aldıklarını ancak idam edileceğine ilişkin kaygılarının giderilmediğini belirten Panahi’nin kardeşi Amjad, twitter adresinden yaptığı son paylaşımda, ailesinin yoğun toplumsal baskılar sonucu Panahi ile görüştürüldüğünü belirtterek, şunları kaydetti:

“Halkın yoğun baskısı ve sahiplenmesi üzerine ailem Ramin ile görüşebildi. Ramin hala açlık grevinde ve fiziksel olarak durumu kötü. Ramin, ‘bunlar benim açlık grevimi sonlandırmamı ve sonra idam etmeyi istiyorlar. Ama ben ölüme kadar açlık grevinde kalacağım ve idamedeceklerse de beni öyle alsınlar’ dedi.”

Amjad, ailenin bekleyişini gösteren fotoğraf ile paylaştığı mesajda da, “İdam cezasının iptali için ailenin Hapishanesi önündeki bekleyişi sürüyor” diye kaydetti. Amjad, Panahi’in ölüm cezasının “ İran’daki insanların temel haklarını elde etmek için uğraştığı” ndan dolayı olduğunu söyleyerek, “İran halkı baskıcı İran hükümete karşı dururken, İslami hükümet politik bir eylemciyi asarak insanları terörize etmeye çalışıyor” diye konuştu.

Amjad, “Ramin, kimseyi öldürmeyen bir siyasal aktivisti. İran Ramin’i idam etmekle tüm Kürtleri idam ediyor. Ramin’in özgürlüğü idam tehditi altında bulunan tüm tutsakların özgürlüğüdür” ifadesini kullandı.

Amjad, Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları Örgütleri’nin hareket etme geçme çağrısında bulundu. Amjad’a daha önce Cezaevi yetkileri Panahi’nin Salı günü idam edileceğini bildirdiklerini söylemişti.

12 gündür açlık grevinde

Panahi 26 Ağustos’ta, “yasadışı ve haksız mahkeme cezasını” protesto etmek ve “ailesi ve avukatları arasındaki her türlü bağlantının kesilmesinden” dolayı ağzını dikerek başlattığı açlık grevi 12’inci günde.

Avukatları, sağlık durumunun çok kritik aşamadayken açlık grevinde başladığını söylerken Panahi’nin açlık grevine başlamadan önce ailesi tarafından cezaevinde çekildiği öğrenilen görüntülü mesajı ailesi tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Ailede idam cezasına çarptırılan bir kardeş daha

Panahi’nin bir diğer kardeşi Refik Panahi, ağabeyinin ailelerinde ilk idam cezasına çarptırılanın olmadığını, 6 yıl önce Enver adlı kardeşlerinin de idam cezasına çarptırıldığını söyleyerek, “Ramin idam cezası verilen ilk kardeşimiz değil. Kardeşim Enver 8 yıldır cezaevinde ve 6 yıl önce verilen idam cezası değiştirilerek Tahran’a sürgün edildi. Diğer bir kardeşimiz öldürüldü. Bir başka kardeşimiz de Ramin ile birlikte yakalanarak 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’nden iki imza kampanyası

Uluslararası Af Örgütü’nün 5 Haziran’da Panahi’nin idamını durdurmak için “Ramin Hayat Tehlikesiyle Karşı Karşıya” başlıklı imza kampanyası 40 bin imzayı aşarken, “İranlı Ramin Hüseyin Panahi’nin Ölüm Cezasının Uygulanması Durdurulsun” çağrısıyla Uluslararası Af Örgütü’nün Acil Eylem kategorisinde başlatığı imza kampanyası ise 27 bini geçti.

Panahi için Türkiye’de imza kampanyası

Panahi için tüm dünyadan olduğu gibi Türkiye’de de imza kampanyası başlatıldı. Türkiyeli birçok yazar, şair, yayıncı, gazeteci ve aktivist Panahi’nin ölüm cezasının durdurulması için imza kampanyası başlattı. Aralarında Oya Baydar, Muazzez Uslu Avcı, Abdullah Nefes gibi isimlerin bulunduğu imzacılar Türkçe ve Kürtçe olarak yayınladıkları bildiride idam kararının bir an önce bozulmasını talep etti.