Panahi’nin ailesi: Cezaevi önünde bekliyoruz, hala haber yok

İran’da hakkında idam kararı verilen Ramin Panahi’nin ailesi ve avukatları, Recaişehr Cezaevi önüne gelerek beklemeye başladı. Panahi’nin kardeşi Amcad Panahi, “Ramin’den hala haberimiz yok” diyerek yapılan kimi “infaz ertelendi” haberlerine itibar edilmemesini, ailenin açıklamasının beklenmesini istedi.

İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan ve hakkında idam kararı verilen 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin ailesi ve arkadaşları, sabah saatlerinde Recaişehr Cezaevi önüne geldi.

Verilen idam kararının bugün infaz edileceğinin duyurulması üzerine başlatılan imza ve sosyal medya üzerindeki kampanyalardan sonra, rejimin infazı gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği henüz netlik kazanmış değil.

Kimi basın kuruluşları, Ramin Hossein Panahi için kurulan Destek Komitesi’nin Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğunu haberleştirdi ancak haber, Mayıs ayında yayınlanmış eski bir haberdi.

“Ramin’den hala haberimiz yok”

Ancak Ramin’in kardeşi Amcad Hossein Panahi de Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Sabahın erken saatlerinden itibaren Ramin’in ailesi ve avukatları Recaişehr Hapishanesi’nin önünde bekliyor. Ramin’den hala haberimiz yok. Kimi söylentiler haber olarak yapılıyor” diyerek aile ve avukatları tarafından bir açıklama yapılmayana kadar söz konusu haberlere itibar edilmemesini istedi.

Amcad Panahi, ailenin bekleyişini gösteren fotoğraf ile paylaştığı son mesajda da, “İdam cezasının iptali için ailenin Recaişehr Hapishanesi önündeki bekleyişi sürüyor” diye kaydetti.

Ne oldu?

24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanmıştı.

Panahi İran rejimince yakalandığında günlerce işkence gördü, aylar sonra çıkarıldığı mahkemede ise “Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmaktan” idam cezasına çarptırıldı.

O dönem Sine Cezaevi’nde tutulan Panahi’nin 3 Mayıs’ta idam edileceğinin açıklamasından kısa bir süre sonra yeğeni Niştiman Hossein Panahi kendini asarak yaşamına son verdi.

Birçok sivil toplum örgütü yaptıkları açıklamalarla İran rejim güçlerini bir an önce idamı durdurmaya çağırdı. Özellikle idamdan bir gün önce yapılan kampanyalar neticesinde idam kararı askıya alındı. Ancak karar toptan kaldırılmadı.

Son olarak Panahi’nin kardeşi, cezaevi yetkilerinin kendilerine ağabeyinin Salı günü yani 4 Eylül’de idam edileceğini bildirdiklerini ifade ederek, duyarlılık çağrısında bulundu.

Gazete Karınca